ODBOR ZA PRAVOSUĐE DANAS RAZMATRAO IZVJEŠTAJE O RADU TUŽILAŠTAVA
Novović: SDT ne postupa selektivno
FOTO: Skupština Crne Gore
Sa današnje sjednice
Glavni specijalni tužilac, Vladimir Novović, rekao je danas da nema govora o selektivnosti u radu tužilaštva.
On je to kazao na sjednici skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, na čijem dnevnom redu su bili izvještaji o radu Tužilačkog savjeta i državnog tužilaštva za 2023. godinu.
O tim izvještajima odbor će se, kazao je na kraju zasjedanja predsjednik tog skupštinskog tijela, Milun Zogović, izjasniti na narednoj sjednici.
Vrhovni državni tužilac Milorad Marković, koji predsjedava Tužilačkim savjetom, rekao je, na početku sjednice, da glavni specijalni tužilac, Vladimir Novović, ne bi trebalo da bude prisutan na odboru, dok je Nikola Rakočević (DPS) smatrao da predlagač treba da bude tu, posebno imajući u vidu važnost teme.
Rakočević je podsjetio na slučaj Krstovića, koji su presudom oslobođeni optužbi za šverc droge, i okarakterisao ga kao "ilustrativan primjer političkog uticaja na sudstvo i tužilaštvo koji je doveo do ozbiljne kompromitacije sistema".
"Ljudi su bili u pritvoru duže od godinu, a ispostavilo se da nijesu krivi, a još nemamo odgovore ko je naručio tovar kokaina. Još nemamo odgovore zašto se tovar nije pustio da ide dalje - da bi se došlo do stvarnog počinioca krivičnog djela", rekao je Rakočević.
Novović je kazao da je u trenutku pokretanja postupka protiv Krstovića glavni specijalni tužilac bio Milivoje Katnić.
Rakočevićev partijski kolega, Andrija Nikolić, podsjetio je na član Ustava po kojem pritvor mora biti nešto kraći i pitao da li se to pravilo krši u slučaju Katnića, Krstovića i bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića.
"Postoje dva uslova za pritvor - materijalno-pravni i procesno-pravni, a u slučaju Vejovića ispunjena su oba", rekao je Novović.
Novović na današnjoj sjednici Foto: Skupština Crne Gore
Govoreći o materijalima iz Skaj aplikacije, Novović je kazao da nijedna informacija iz te aplikacije nije izašla dok je materijal bio u SDT-u.
"Nakon podignute optužnice, materijal se dostavlja zajedno sa ostalim dokazima, a pravo na kopiranje imaju okrivljeni, njihovi branioci, oštećeni i, eventualno, njihovi punomoćnici", rekao je Novović.
Ti materijali, kazao je on, izlaze i ranije s obzirom na to da sudovi traže da u prijedlogu za određivanje pritvora tužilaštvo obrazloži osnovanu sumnju i da citira odakle ta osnovana sumnja proizlazi.
"Pa se, samim tim, u tom prijedlogu citiraju i poruke sa Skaj komunikacije, čak i u rješenju o zadržavanju koje prethodi tome. Nakon toga, i sud, odnosno sudija za istragu, u svojoj odluci citira te poruke, obrazlažući osnovanu sumnju u pogledu određenog krivičnog djela. To rješenje se dostavlja Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, SDT-u, Upravi policije ide jedan primjerak da ga odnese UIKS-u, poslodavcu kod kojeg je okrivljeni zaposlen", rekao je Novović.
"I zato se, iz tog širokog kruga ljudi, te informacije, po mom mišljenju, dostavljaju medijima", kazao je Novović.
Nikolić je rekao da smatra da tužilaštvo radi u interesu vladajuće većine.
"Jer postoje stariji slučajevi od slučaja direktorice Agencije za sprečavanje korupcije Jelene Perović gdje je izostalo specijalno uputstvo specijalnog državnog tužioca da se po hitnom postupku pokrene akcija", kazao je on.
Nikolić je podsjetio na slučajeve u Rudniku uglja, Montefarmu, CEDIS-u, kao i na slučaj smjene direktora škola, koji je sprovela bivša ministarka prosvjete Vesna Bratić.
"Nijesam ovdje došao da izigravam tužioca i da redom prozivam ljude, ali prepoznajemo izvjesnu percepciju o sprezi parlamentarne većine, tužilaštva i medija", rekao je Nikolić.
Marković: Skupština nije mjesto za razgovor o predmetima
Poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović kazao je da neće glasati za izvještaj o radu tužilaštva.
"Jer i u 2023. godini ne vidimo pomak kad su u pitanju ratni zločini", rekao je on, ukazavši i na broj zaposlenih Bošnjaka u tužilaštvu.
Navodeći da je izviđaj uvijek tajan, vrhovni državni tužilac, Milorad Marković, kazao je i da Skupština nije mjesto na kojem treba da se razgovara o slučajevima.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.