Libertas logo

ORGANIZACIJE ZA SLOBODU MEDIJA APELOVALE NA NADLEŽNE U CRNOJ GORI

Nerješavanje ubistva Jovanovića šalje razornu poruku da su zločini protiv novinara dopušteni

News main

FOTO: pixabay.com

Autor

Libertas Press

27/05/2024

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Mreža SafeJournalists, čiji je član Sindikat medija Crne Gore, i partneri iz Media Freedom Rapid Response (MFRR), pozvali su danas vlasti na snažniju akciju povodom ubistva crnogorskog novinara Duška Jovanovića.


"Organizacije za slobodu medija zajednički osuđuju dvije decenije nekažnjivosti u slučaju ubistva novinara Duška Jovanovića i pozivaju crnogorske vlasti, kako političke predstavnike, tako i relevantne institucije, da preduzmu sve neophodne mjere kako bi identifikovali i priveli pravdi počinioce i nalogodavce. Duško Jovanović je bio osnivač, direktor i glavni urednik dnevnog lista Dan, jednog od prvih privatnih novina u Crnoj Gori. Ubijen je ispred kancelarije svoje novine 27. maja 2004. godine. Za ovo najteže krivično djelo u istoriji crnogorskog novinarstva osuđen je samo jedan saučesnik, koji će uskoro biti slobodan jer je gotovo odslužio višegodišnju zatvorsku kaznu", piše u saopštenju mreže SafeJournalists i MFRR.


Prema relevantnim domaćim i međunarodnim medijskim organizacijama, navode, višegodišnja istraga je vođena loše i neefikasno.


"Sa brojnim zabilježenim propustima za koje niko nije odgovarao. Uprkos najavama najviših crnogorskih zvaničnika u posljednjih nekoliko godina da se može očekivati napredak u istrazi, ništa nije učinjeno, ili barem javnost nije obaviještena. Iz tog razloga, opravdano se bojimo da bi ovo mogao ostati jedan od ključnih neriješenih slučajeva, šaljući razornu poruku o medijskoj i društveno-političkoj situaciji u Crnoj Gori, da su zločini protiv novinara dopušteni nekažnjeno. Stoga je od suštinskog značaja da država Crna Gora preduzme odlučne korake ka pravdi, jer porodica i kolege pokojnog Jovanovića, kao i cjelokupna javnost, predugo čekaju", piše u saopštenju.


Pored ubistva Jovanovića, navode, "u posljednje dvije decenije zabilježeno je više od 100 slučajeva napada na novinare i medijsku imovinu u Crnoj Gori".


"Od kojih mnogi ostaju neriješeni, a neki su čak dosegli zastaru. Zbog toga su potrebne odlučnije akcije crnogorskih državnih vlasti kako bi se osigurala sigurnost novinara i riješili ovi slučajevi. Snažno pozivamo crnogorske vlasti da preduzmu hitne i konkretne korake kako bi riješili ovaj najteži slučaj u istoriji Crne Gore. Vrijeme za akciju je sada - brze i odlučne mjere su neophodne kako bi se osigurala pravda i vratilo povjerenje javnosti, te pokazalo da zločini protiv novinara nijesu dozvoljeni", piše u saopštenju kojeg su potpisali članovi Mreže SafeJournalists - Sindikat medija Crne Gore, udruženja novinara Kosova, Makedonije i BH, Hrvatsko novinarsko društvo i Nezavisno udruženje novinara Srbije, kao i partneri - Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), Evropska federacija novinara (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), Međunarodni institut za štampu (IPI) i OBC Transeuropa (OBCT).

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Žena prijetila suprugu šipkom, paljenjem i braćom

10/09/2024

Vijesti
Card banner

Vasović ostaje u Spužu do 6. decembra

09/09/2024

Vijesti
Card banner

Istraga završena, ni nalogodavac, ni motiv obijanja depoa nijesu otkriveni

09/09/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo