IZ SPECIJALNOG DRŽAVNOG TUŽILAŠTVA SE PONOVO OGLASILI POVODOM HAPŠENJA DIREKTORICE ASK-A
SDT: Perović je uhapšena zbog zarada, a ne zloupotrebe vozila
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Perović
Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), Jelena Perović, juče je uhapšena zbog osnova sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj, tako što je, navodno, donosila rješenja suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, a ne zbog eventualne zloupotrebe službenog vozila.
To proizlazi iz današnjeg saopštenja Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), koje su objavili, kako su naveli, "u cilju potpunog i objektivnog informisanja javnosti, a povodom izjava branioca osumnjičene i pojedinih javnih ličnosti i izvještavanja određenih medija o stanju postupka protiv osumnjičene J.P".
Iako su iz SDT-a juče saopštili da je Perović uhapšena zbog osnova sumnje da je, tokom prošle i do aprila ove godine, učinila produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, danas su naveli da je sumnjiče da je granice svog službenog ovlašćenja prekoračila, počev od avgusta 2020.
"Iz dokaza, podataka i obavještenja prikupljenih u izviđaju proizlaze osnovi sumnje da je osumnjičena, kao službeno lice i javni funkcioner - direktorica ASK-a, od avgusta 2020. do februara 2024. godine, prekoračila granice svog službenog ovlašćenja i tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist, jer je, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, donosila odluke kojima je uvećavala svoju zaradu po osnovu prekovremenog rada, odnosno za varijabilni dio zarade i odluke, kojima je sebi određivala naknadu za članstvo u određenim radnim grupama, koje je sama obrazovala, iako je donošenje tih odluka isključivo u nadležnosti Savjeta ASK-a kao tijela koje bira direktora agencije", piše u današnjem saopštenju SDT-a, koje je potpisao portparol, državni tužilac Vukas Radonjić.
Perović sumnjiče, navode iz SDT-a, i jer je, od januara do jula prošle godine, donosila privremene odluke kojima je utvrđivala pravo na naknadu predsjedniku i članovima Savjeta ASK-a.
"Iako je donošenje takvih odluka u isključivoj nadležnosti Skupštine Crne Gore, koja bira članove Savjeta agencije, pa je tako sebi i drugima pribavila imovinsku korist u ukupnom iznosu od preko 60.000 eura", piše u saopštenju SDT-a.
Dakle, navode, predmet pokrenutog postupka nije eventualna zloupotreba službenog vozila od osumnjičene.
"O čemu je u SDT-u formiran poseban krivični predmet, po krivičnoj prijavi NVO “Mreža za afirmaciju nevladinog sektora”, u kojem je, takođe, u toku izviđaj, već su predmet nepravilnosti konstatovane inspekcijskim nadzorom Budžetske inspekcije Ministarstva finansija, koja je službene isprave po završenom nadzoru dostavila SDT-u", piše u saopštenju.
Jučerašnji pretres vozila Perovićeve Foto: Libertaspress/Savo Prelević
U posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv Perović, navode, biće cijenjena i službena dokumentacija ASK-a, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta agencije.
"Ali, i koju je agencija dostavila po zahtjevima SDT-a u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut", zaključuje se u saopštenju SDT-a.
Jeleni Perović, danas je, nakon saslušanja u tužilaštvu, određeno zadržavanje do 72 sata.
Ona je, na saslušanju kod državne tužiteljke upućene na rad u SDT, Maje Janković, negirala krivicu.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.