SUTKINJA ZA ISTRAGU SUZANA MUGOŠA JOŠ NIJE ODLUČILA DA LI ĆE PRIHVATITI PRIJEDLOG TUŽILAŠTVA
Mijajlović i grupa u Spužu čekaju odluku o pritvoru
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Mijajlović
Osumnjičeni za stvaranje kriminalne organizacije, na čijem je čelu, navodno, bivši neformalni suvlasnik kompanije "Bemaks", Podgoričanin Aleksandar-Aco Mijajlović, a kojima se na teret stavlja i šverc cigareta, prebačeni su večeras u spuški pritvor.
Tamo, potvrđeno je večeras Libertasu u Višem sudu u Podgorici, čekaju odluku sutkinje za istragu Suzane Mugoša, koja treba da odluči da li će im odrediti pritvor do 30 dana, što je bio prijedlog Specijalnog državnog tužilaštva.
"Odluka o pritvoru još nije donijeta. Osumnjičeni su u Spužu na zadržavanju, a ne u pritvoru", rečeno je Libertasu.
Nekoliko branilaca osumnjičenih potvrdilo je Libertasu, oko 20 časova, da nijesu dobili odluku Mugoše. Nekima od njih je, navodno, rečeno da po nju dođu sjutra.
Osim Mijajlovića, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, 19. februara, uhapšeni su i biznismeni Golub Vojinović i Dejan Jokić, zatim, policajci Dragan Backović, Mirko Mijušković, Radoje Rabrenović i Milan Vukadinović, kao i Nikšićanin Zoran Đukanović-Žuti.
Njima se, takođe, na teret stavlja stvaranje kriminalne organizacije i šverc cigareta.
Zbog sumnje da su učinili ista krivična djela, dan kasnije, uhapšeni su - policajac Milenko-Mića Rabrenović, Milan Rogač i Mileta Simanić.
Rabrenović Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Branilac Aleksandra Mijajlovića, advokat Zoran Piperović, rekao je ranije danas, nakon saslušanja, objavio je RTCG, da je njegov branjenik neosnovano u pritvoru jer nema cigareta za čiji šverc je osumnjičen.
Mijajlović je, naveo je Piperović, imao vremena da pobjegne iz zemlje da je to htio.
Piperović smatra da nije ljudski, ni viteški, to što je, kaže, Mijajlović uhapšen ispred škole pred djecom i njihovim drugarima.
"Mijajlović je rekao da, ako su htjeli da ga uhapse, mogli su da ga uhapse na bilo kom mjestu ili da ga pozovu, sam bi došao", rekao je njegov advokat i naveo da mu je Mijajlović kazao i da nije koristio Skaj aplikaciju.
Tužilaštvo je, navodno, tražilo da se Mijajloviću odredi pritvor zbog opasnosti od bjekstva, uticaja na saučesnike i ponavljanja krivičnog djela, kao i zbog težine djela za koji se sumnjiči.
"A po meni ne postoji razloga ni za jedan od tih osnova. Prvo, što se tiče bjekstva, Dritan Abazović već tri godine govori da je on švercer svega i svačega i, da je htio, mogao je da pobjegne, da se nikad ne vrati u Crnu Goru. On je trebalo da putuje u inostrastvo juče, imao je povratnu kartu za 3. mart. Tako da to možemo da priložimo sudiji kao dokaz da nije imao namjeru da bježi. Da je htio da pobjegne imao je kad", rekao je Piperović, a prenosi RTCG.
Kada je riječ o opasnosti uticaja na saučesnike, Piperović je rekao da ni država ne zna ko su, niti na kojoj su adresi.
"Pa sam postavio pitanje kako može da utiče na nekoga za koga ni država ne zna ko je", rekao je Piperović.
Smatra neosnovanim i razlog za pritvor to što Mijajloviću prijeti kazna od tri do 15 godina zatvora.
"I glavna stvar, nema cigara. Ne postoje cigari. Kad utvrde način na koji je sve, navodno, urađeno, možemo da govorimo o pritvoru", rekao je Piperović.
Đukanović tvrdio da neke od navodnih saučesnika nikad nije vidio
Branilac osumnjičenog Zorana Đukanovića-Žutog, advokat Srđan Lješković, rekao je danas Libertasu da je njegov branjenik u potpunosti negirao krivicu.
"Izjavio je, između ostalog, da neke od osumnjičenih nikada nije vidio", kazao je Lješković.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.