Kontrola optužnice protiv bivše predsjednice vrhovnog suda, njenog sina miloša i još 15 osumnjičenih
Medenica: Optužuje se moja karijera i moja uspješnost
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Vesna Medenica danas uoči ročišta
“Mene braniti ne može niko kao ja”, rekla je bivša predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica danas u sudnici podgoričkog Višeg suda, tokom četvoročasovne kontrole optužnice kojom se ona, njen sin Miloš i još 15 osumnjičenih, terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, davanje mita, primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj, zloupotreba službenog položaja, neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, teška tjelesna povreda i sprečavanje dokazivanja.
Jedan od najznačajnih principa pravičnog suđenja je, kazala je Medenica, ravnopravnost stranaka.
Medenica sa advokatima Foto: Libertaspress/Savo Prelević
“Od samog početka postupka nijesam imala mogućnosti kakve je imala druga strana”, kazala je Medenica u sudnici.
Njeni branioci, advokati Zdravko Begović i Zdenko Tomanović, kazala je Medenica, nijesu bili obavještavani o preduzimanju određenih radnji, “prevashodno o saslušanjima određenih svjedoka”.
“Neću vam reći kako doživljam to što mi je, kao predsjednici Vrhovnog suda, stavljeno na teret da sam član organizovane kriminalne grupe. To ću ponijeti sa sobom. Ali, reći ću da je tužilac morao popisati čime sam ja to zloupotrijebila, odnosno iskoristila svoj službeni položaj i svojim radnjama omogućila da se nesmetano krijumčare cigarete. Kada, kako, kome, gdje i čime sam ja to uradila. Da su sprovedene radnje, koje je odbrana predložila, danas optužbe ne bi bile ovakve”, kazala je Medenica.
Ona je pitala tužilaštvo od koga je, kada, koliko i zašto uzela mito, koji joj se, takođe, stavlja na teret.
“Ovo su optužbe na osnovu pretpostavki. Ne možemo za ovako ozbiljna krivična djela optuživati nekog ko je gradio karijeru u pravosuđu 40 godina. Istrpjeću ja ovo jer ova optužnica, prije svega, nije želja da se razračuna sa visokom korupcijom, već da se pridobiju birači”, kazala je Medenica.
Navela je da nema Skaj aplikaciju, čije presretnute komunikacije su, kao dokaz, uvrštene u optužnicu.
“Nemam ni bilo koju komunikaciju sa bilo kim od ovih sa mnom ni na običnom telefonu. Ne daj Bože da ima neka slika sa članom neke kriminalne organizacije, ništa bi bio ovaj medijski stampedo u odnosu na to”, rekla je Medenica.
Komentarišući krivično djelo protivzakoniti uticaj, za koje je osumnjičena, nekadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa je pitala kako je to moguće ako je, kaže, “15 mjeseci u mirovini”.
“A, pri tom, nijesam konkurisala ni za člana Sudskog, ni Tužilačkog savjeta. Nijednu izjavu nijesam dala povodom pravosuđa. Stavila sam 1. marta zahtjev za Advokatsku komoru, a 18. aprila sam uhapšena. Znači li to da bih ja, kao advokat, svaki put kad bih ušla u sud, kontaktirala sudije u vezi sa predmetima svojih klijenata, ušla u zonu krivično-pravne odgovornosti. Ovdje se optužuje moja karijera i moja uspješnost”, kazala je Medenica.
Zatražila je da se, dopunom optužnice, obuhvati iskaz vještaka za telekomunikacije o tome šta je izuzeto iz njena dva telefona, koja su joj oduzeta nakon hapšenja.
Tomanović: Specijalni tužilac bez dana iskustva Vesna Medenica je ponovila stav njene i odbrane ostalih osumnjičenih, koji tvrde da potpisnik optužnice, tužilac Jovan Vukotić, nije imao zakonsko pravo da to uradi. Ona je, kaže, na to ukazala 12. jula, nekoliko mjeseci prije nego što je optužnica potpisana. “Specijalni tužilac mora da ima 10 godina radnog iskustva u krivičnim predmetima”, rekla je Medenica. Potpisnik optužnice, tužilac Vukotić, pojasnio je Medeničin advokat Tomanović, “nije imao ni dan tog iskustva kada je podigao optužnicu”. Tužilački savjet ga je nekoliko mjeseci prije toga, rekao je Tomanović, predložio kao kandidata za upućivanje na rad u Specijalno državno tužilaštvo. Tomanović je zatražio od Višeg suda da od Vrhovnog zahtijeva stav po tom pitanju.
Medenica u kratkom razgovoru sa novinarkom Libertasa Foto: Libertaspress/Savo Prelević
“Sve što imam, ja kažem u sudnici”, odgovorila je danas, nakon ročišta, Vesna Medenica, na zahtjev Libertasa za dodatni komentar optužnice.
“Nijesam kriv. Slažem se sa izjavom svog branioca”, rekao je kratko sin bivše predsjednice Vrhovnog suda, Miloš Medenica.
To je ujedno bilo njegovo prvo obraćanje od 25. maja prošle godine kada je uhapšen. Krivicu su negirali i ostali osumnjičeni.
Sa današnjeg sprovođenja Miloša Medenice u sud Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Jovanović: Kako znamo da je “škorpion” pravi ako nije ispalio
Advokat Miloša Medenice, Stefan Jovanović, kao i ostali branioci osumnjičenih, rekao da optužnica ne raspolaže validnim dokazima. Tvrdi da se presretnuta Skaj komunikacija, koju je dostavio Europol, ne može koristiti kao dokaz.
“Ako se do ovih dokaza došlo hakovanjem, kako se oni mogu koristiti u zemlji gdje je hakovanje krivično djelo”, pitao je Jovanović.
Kaže i da je optužnica protiv Miloša Medenica zasnovana, pored ostalih, na osnovu njegove fotografije sa oružjem “škorpion”.
“Slikom ne možemo dokazivati krivično djelo. Ne znamo da li je taj “škorpion” pravi. Vještak se ne može izjasniti na osnovu slike da li je ispravan. To se može utvrditi samo ako se ispali iz njega”, kazao je Jovanović.
Na teret njegovom klijentu je, naveo je on, stavljeno i da je omogućio korišćenje droge za 38 osoba.
“Od njih niko nije saslušan u svojstvu svjedoka. Kako sa slike možemo utvrditi da je to droga i da je to kokain”, pitao je Jovanović.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.