ODLUKA SUDIJE ZA ISTRAGU OSNOVNOG SUDA U PODGORICI
Čamgoz ne ide u Spuž, zabranjeno mu da napušta stan
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Čamgoza izvode nakon saslušanja
Osnovni sud u Podgorici odbio je danas prijedlog tužilaštva da turskom državljaninu, Binaliju Čamgozu (40), odredi pritvor do 30 dana.
"Sud je ocijenio da ne postoje posebne okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva osumnjičenog, niti od ponavljanja djela", saopštila je sudija portparol Ivana Becić, nakon Čamgozovog saslušanja.
Čamgoz, međunarodno tražena osoba, uhapšen je prije dva dana zbog sumnje da je počinio krivično djelo navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja.
Foto: Libertaspress/Savo Prelević
"Sudija za istragu Osnovnog suda u Podgorici izrekao je osumnjičenom mjeru nadzora - zabrana napuštanja stana. Riječ je o osumnjičenom, koji je u Crnoj Gori tražio azil, ne postoji pravosnažna presuda na osnovu koje bi se moglo utvrditi da je on pripadnik organizovane kriminalne grupe. U pitanju je lice sa trajnim invaliditetom od oko 90%, u Crnoj Gori gotovo dvije godine neprekidno boravi sa svojom porodicom. Zanemarljiva je vjerovatnoća da bi osumnjičeni, koji čeka azil u Crnoj Gori, sebe izložio riziku ponovnog krivičnog progona, koji bi u krajnjem mogao rezultirati njegovim zatvaranjem ili eventualno izručenju Turskoj, gdje mu, po sopstvenim navodima, prijeti opasnost po život. Ukoliko osumnjičeni prekrši izrečenu mjeru, biće mu određen pritvor", navodi se u saopštenju suda.
Kao i juče, kada je Čamgoz saslušavan u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, i danas su bile jake mjere obezbjeđenja tokom njegovog sprovođenja kod sudije za istragu.
Policija nadgledala sud sa okolnih zgrada Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Veliki broj policajaca obezbjeđivao je zgradu podgoričkog suda dok je Čamgoz davao izjavu sudiji.
Nakon što je saopšteno da je Čamgoz pušten da se brani sa slobode, po njega su došli prijatelji ili porodica sa dva džipa. Njih je, ispred zgrade suda, pretresla policija.
Pretres ljudi koji su došli po Čamgoza Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Čamgoz je osumnjičen da je, tokom 2022. godine, prilikom osnivanja preduzeća Lion & d.o.o Budva, posredstvom jedne budvanske knjigovodstvene agencije, kod Centralnog registra privrednih subjekata u Podgorici, priložio lažnu tursku ispravu sa njegovom fotografijom i imenom Mehmet Alibajhan.
“Čime je doveo u zabludu državne službenike Centralnog registra privrednih subjekata u Podgorici, koji su mu donijeli rješenje o registraciji naznačenog privrednog društva. U kriminalnim radnjama, osumnjičeni Binali Čamgoz upisan je kao suosnivač sa vlasničkom udjelom pod imenom Mehmet Alibajhan, dok je kao izvršni direktor i suosnivač upisan drugi turski državljanin”, saopšteno je ranije iz MUP-a.
Čamgoz je, navode, “vođa visokorizične kriminalne grupe prepoznate u izvršenju najtežih krivičnih djela na teritoriji Turske i drugih zemalja”.
“Za njim su pravosudni organi Turske raspisali međunarodnu potjernicu zbog vođenja krivičnog postupka za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, nanošenje povreda, prijetnje, kršenje zakona o vatrenom oružju, prouzrokovanje štete, razbojnička krađa i pokušaj ubistva”, naveli su iz MUP-a.
Ministarstvo pravde Crne Gore je ranije odbilo da Turskoj izruči Čamgoza, koji je u Crnoj Gori uhapšen polovinom jula 2022. godine, na osnovu potjernice Interpola.
Ministar pravde, Andrej Milović, odbio je izručenje Čamgoza Turskoj, rekavši da bi time bila prekršena Evropska konvencija o ljudskim pravima. Odluku je pravdao lošim zdravstvenim stanjem Čamgoza i njegovom etničkom pripadnošću.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.