AKCIJA ZA LJUDSKA PRAVA, UDRUŽENJE "ŠTRPCI - PROTIV ZABORAVA" I BOŠNJAČKO VIJEĆE NEZADOVOLJNI IZMJENAMA ZAKONA
Protest "Za sve civilne žrtve rata" sjutra ispred Skupštine Crne Gore
FOTO: HRA
Akcija za ljudska prava (HRA), Udruženje "Štrpci - Protiv zaborava" i Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori, organizovaće sjutra, u 9.50 časova, protest ispred Skupštine zbog predloženih izmjena i dopuna Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti.
"Pozivamo sve građane i građanke da sjutra u 10 do 10 časova ispred Skupštine Crne Gore izraze svoj protest protiv ovakvih zakonskih prijedloga i pošalju poruku da porodice svih civilnih žrtava rata zaslužuju prava na socijalnu podršku i da niko ne bi smio da ih dijeli", saopšteno je danas iz tih organizacija.
HRA i "Štrpci - Protiv zaborava”, navode u saopštenju, "snažno protestuju protiv najnovijih amandmana na prijedlog izmjena i dopuna Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, koje su danas podnijeli poslanici Nove srpske demokratije (NSD) Slaven Radunović i Demokrata Momčilo Leković“, piše u saopštenju.
Navodi se da se amandmanima još više sužava institut civilne žrtve rata, koji su prethodno poslanici NSD-a i Demokratske narodne partije u prijedlogu zakona "već predložili na diskriminatoran način".
Iz HRA, Udruženja "Štrpci - Protiv zaborava" i Bošnjačkog vijeća su naveli da NSD i Demokrate "sad predlažu da se civilnim žrtvama rata smatraju samo crnogorski državljani koji su poginuli, umrli ili nestali usljed oružanih sukoba na teritoriji Crne Gore".
"A što i dalje kao korisnike prava iz zakona isključuje članove porodice putnika iz Crne Gore koji su oteti iz voza u Štrpcima i ubijeni na teritoriji Bosne i Hercegovine, kao i porodice otetih i nestalih ljudi iz Crne Gore na Kosovu, iako svi žive u Crnoj Gori i državljani su Crne Gore“, piše u saopštenju.
Takav pristup, koji civilnim žrtvama rata smatra samo žrtve NATO intervencije, a isključuje sve druge crnogorske državljane stradale na teritoriji bivše zajedničke države, navodi se u saopštenju tri organizacije, suprotan je ljudskim pravima i svim moralnim principima.
"Prijedlog NSD-a i Demokrata je čak dodatno restriktivan jer uvodi i uslov prethodnog izdržavanja članova porodice od civilne žrtve rata, a što kao korisnike prava isključuje roditelje stradale djece, pa tako čak i pojedine članove porodica žrtava NATO bombardovanja“, navodi u saopštenju.
Predloženim amandmanima, piše u objavi, porodice stradale desetogodišnje Julije Brudar i trinaestogodišnjih Olivere Maksimović i Miroslava Kneževića ne bi mogle da ostvare pravo na socijalnu podršku, jer ih stradala djeca nijesu izdržavala.
Iz HRA, Udruženja "Štrpci - Protiv zaborava" i Bošnjačkog vijeća naveli su da se postavlja pitanje zašto se zakon propisuje samo za pojedince i iz njegove primjene isključuju svi oni koji zaslužuju priznanje statusa civilne žrtve rata.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.