U MEĐUNARODNOJ AKCIJI UHAPŠENO 27 OSOBA OSUMNJIČENIH ZA IZNUDU NOVCA
Preko podataka iz čitulja do stotina hiljada eura
FOTO: Europol
U akciji pravosuđa i policija Njemačke, Austrije, Poljske, Luksemburga i Švajcarske, uhapšeno je 27 osumnjičenih za iznude novca, čime su zaustavljena izvršenja 74 krivična djela, takozvanih “šok poziva“, i spriječeno da oko pet miliona eura završi u džepovima kriminalaca, saopšteno je danas iz Europola, koji je koordinirao međunarodnom akcijom, sprovedenom od 27. novembra do 8. decembra.
Prevare koje je, navodno, počinila ta kriminalna mreža uvijek su, navode iz Europola, pratile isti obrazac.
“Osumnjičeni bi prozivali svoje žrtve predstavljajući se kao policajac, predstavnik javnog tužilaštva ili čak član porodice. Tvrdili bi da je član porodice bio umiješan u saobraćajnu nesreću i da žrtva mora da položi kauciju za njihovo puštanje na slobodu”, piše u saopštenju Europola.
Istraga je otkrila da su osumnjičeni koristili informacije iz čitulja u novinama da bi izvršili svoje prevare.
“Osumnjičeni su iz čitulja saznali imena pokojnikove djece, koja su potom koristili da kontaktiraju sa ožalošćenima. Oni bi se lažno predstavljali kao član porodice, dodajući kredibilitet lažnom pozivu. Zahtjevi u ovim slučajevima obično su prelazili 100.000 eura”, navode iz Europola.
U akciji, koju je vodila berlinska policija i u kojoj je dnevno učestvovalo hiljadu policajaca, počinioci su uhapšeni na djelu.
“Obezbijeđeni su obimni dokazi i izvučene su velike sume novca i dragocjenosti poput nakita koji je pripadao žrtvama”, piše u saopštenju.
Preporuke Europola za građane
Iz Europola su danas ukazali građanima na jednostavne mjere predostrožnosti kako ne bi postali žrtva takvih prevara.
“Izbjegavajte da trećim stranama otkrivate previše ličnih podataka o vama, zatražite njihov broj telefona i provjerite. Ako je potrebno, pokušajte da telefonom kontaktirate svog, navodno, umiješanog člana porodice. Prekinite vezu ako ste u nedoumici”, preporuke su Europola.
Apelovali su na građane da policiji prijave ukoliko prime ili su primili sličan poziv.
“I ni pod kojim uslovima da odgovarajte na zahtjeve počinilaca”, upozorili su iz Europola.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.