TUŽILAČKI SAVJET ZATRAŽIĆE OD VLADE DETALJNO IZJAŠNJENJE O DUGONAJAVLJIVANOM POSLU
Šta bi sa preseljenjem SDT-a u staru zgradu Vlade
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Tužilački savjet zatražiće od premijera Milojka Spajića i nadležnih ministara da im dostave detaljno izjašnjenje o tome u kojoj je fazi selidba Specijalnog državnog tužilaštva u staru zgradu Vlade i kada se očekuje završetak tog, više puta, najavljivanog posla.
"Odlučeno je da se uputi pismo premijeru u vezi sa preseljenjem Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog tima u staru zgradu Vlade jer raspolažemo kontradiktornim informacijama i smatramo da taj postupak neopravdano dugo traje. Riječ je, zaista, o bitnom pitanju. Apelujemo da se taj postupak ubrza", rekao je član Tužilačkog savjeta, Nikola Samardžić, nakon današnje sjednice.
Članovi tog tijela danas su upoznati sa izvještajima o radu podgoričkog Osnovnog i Višeg državnog tužilaštva u Bijelom Polju, čiji su rukovodioci, Duško Milanović i Vladan Đalović, ukazali na problem malog broja tužilaca.
"Imamo svega 12 tužilaca, od kojih devetoro dežura. To je veliki izazov, ali funkcionišemo na zavidnom nivou”, kazao je Duško Milanović, rukovodilac Osnovnog tužilaštva u Podgorici, koje, prema Pravilniku o unutrašnjoj sistematizaciji radnih mjesta, treba da ima dvostruko više tužilaca, ukupno 25.
Milanović je rekao da je ODT, koje je, osim za Podgoricu, zaduženo i za Danilovgrad, Zetu i Tuzi, tokom devetomjesečnog rada imalo 4.712 predmeta.
"Svaki tužilac ima otprilike po dva suđenja dnevno", rekao je on.
Član Tužilačkog savjeta, predstavnik Ministarstva pravde, Aleksandar Bakrač, kako je kazao, u izvještaju nije "mogao ništa da vidi".
"Nema ni koliko je bilo naredbi za sprovođenje istrage, ni uporednih analiza krivičnih djela. Na osnovu ovih vaših rezultata u izvještaju, ne vidim zašto bi se povećavao broj tužilaca”, kazao je Bakrač, sa čim se Milanović nije složio.
Zgradu bjelopoljskog tužilaštva obezbjeđuje jedan službenik
Rukovodilac Višeg državnog tužilaštva u Bijelom Polju, Vladan Đalović, naveo je da im fale tri tužioca, ali da to, za sada, ne utiče na kvalitet rada.
"Imamo 31 predmet protiv 41 osobe pred sudom. Od prošle godine je ostalo nepresuđeno 36 predmeta", rekao je Đalović i ukazao na "upitnu bezbjednost zgrade i tužilaca jer su prostorije smještene u opštinskoj zgradi".
“Dešava nam se da neke osobe, kad izađu iz pritvora, prvo svrate kod nas da pitaju ko je to za njih tražio pritvor. Zgradu obezbjeđuje jedan službenik, nemamo kamere, ni detektor za metal. Od Ambasade SAD dobili smo uvjeravanja da će se nešto po tom pravcu uraditi”, kazao je Đalović, ukazavši i na neadekvatnu prostoriju u kojoj se čuvaju privremeno oduzeti predmeti i dokazi.
Razmatrani i izvještaji povodom protesta na Cetinju
Tužilački savjet razmatrao je i izvještaje tužilaštava o predmetima, koji su formirani nakon protesta građana 4. i 5. septembra 2021. godine, povodom ustoličenja mitropolita crnogorsko primorskog Joanikija na Cetinju.
Međutim, ta tačka dnevnog reda razmatrana je bez prisustva medija jer su u dijelu predmeta korišćene mjere tajnog nadzora.
Iz Tužilačkog savjeta najavili su saopštenje u kojem će iznijeti više detalja.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.