U ITALIJI RAZBIJENA KRIMINALNA GRUPA KOJA SE BAVILA PROIZVODNJOM I DISTRIBUCIJOM FALSIFIKOVANOG NOVCA
Zaplijenjeno 100 tona lažnih kovanica eura
FOTO: Europol
Policija Italije uspjela je da razbije organizovanu kriminalnu grupu koja se bavila proizvodnjom i distribucijom falsifikovanih kovanica eura. Zaplijenjeno je skoro 100.000 kilograma lažnih kovanica, a tokom pretresa na 12 lokacija, uhapšene su četiri osobe i demontirana jedna ilegalna kovnica novca, saopšteno je danas iz Europola, koji je podržao akciju.
Zaplijenjeno je, navode, i 107.000 bitkoina i dio proizvodne mašine za presovanje novčića.
Foto: Europol
“Istraga je pokrenuta 10. aprila 2021. godine, kada su italijanski karabinjeri zaplijenili 668 falsifikovanih kovanica od dva eura i uhapsili dvije osobe zbog posjedovanja te falsifikovane valute”, saopšteno je iz Europola.
Falsifikatori su, navode, lažne kovanice distribuirali u nekoliko zemalja EU, uglavnom, u Francuskoj, Njemačkoj, Litvaniji, Portugalu i Španiji, kao i u Švajcarskoj.
“Kvalitet falsifikovanih kovanica je bio dobar i imale su vrlo slične karakteristike kao original. Istraga je otkrila da je prodavac, koji je upravljao kanalom u aplikaciji za razmjenu poruka, postavio proizvodni lanac. Na svom kanalu, prodavac je prodao ove lažne valute za upola nižu vrijednost, primajući uplate u kriptovaluti. Članovi kriminalne mreže slali su pakete sa lažnim novčićima kupcima preko privatnih međunarodnih poštanskih službi”, saopšteno je iz Europola.
Istražitelji su, navode, uspjeli da identifikuju osumnjičene posebnim istražnim tehnikama poput kriptoanalize blokčejn transakcija, koje su omogućile ilegalnu trgovinu.
“Tokom istrage, službenici su pratili 60 pošiljki paketa sa falsifikovanim novčićima. Ovi paketi su, između ostalih, bili namijenjeni za Italiju, Francusku i Švajcarsku. Težile su skoro 100.000 kilograma i imale su ukupnu vrijednost od oko 102.000 eura u falsifikovanim kovanicama od dva eura”, piše u saopštenju Europola.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.