ODGOĐENA KONTROLA OPTUŽNICE PROTIV PREDSJEDNIKA OPŠTINE BUDVA I JOŠ 20 OSUMNJIČENIH, ODBRANA SUMNJA U VALIDNOST MATERIJALA
Jovanović: Vukotić je ovdje i tužilac i forenzičar (FOTO+VIDEO)
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Božović danas uoči ročišta
Kontrola optužnice protiv predsjednika Opštine Budva Mila Božovića i još 20, navodnih, pripadnika kriminalne grupe, kojoj se na teret stavlja šverc 4,3 tone kokaina, odgođeno je danas u Višem sudu u Podgorici za 4. decembar.
Odgađanje je uslijedilo nakon negodovanja odbrane, koja tvrdi da im nije omogućen uvid u kompletne spise predmeta.
Bajčeta Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Specijalno državno tužilaštvo im, kazali su danas, nije obezbijedilo program koji bi im omogućio uvid u "zaključane" foldere sa, kako su naveli, navodnim dokaznim materijalom, a koji im je tužilac Jovan Vukotić, na prethodnom ročištu, obećao.
Mijatović Foto: Libertaspress/Savo Prelević
"Ovo je krivica Višeg suda u Podgorici. Vaša obaveza je bila da mi omogući uvid u kompletne spise. Sud naređuje, ne moli tužilaštvo. Vi ste ovdje vlast", rekao je danas jedan od branilaca Mila Božovića, advokat Miroje Jovanović, obraćajući se Vijeću Višeg suda, kojim predsjedava sutkinja Vesna Kovačević.
Napomenuo je da je ranije od suda tražio da im se omogući program kojim bi imali uvid u kompletan materijal, a koji se, kako je rekao, nalazi u 44.317 datoteka raspoređenih u 1.885 foldera.
"Ne pada mi na pamet da ih sam otvaram, ne zbog toga što sam lijen, nego jer je obaveza suda da nam ih otključane dostavi", naveo je Jovanović.
Sumnja, kazao je danas, u validnost i izvornost spisa, koji im je dostavljen sa optužnicom.
"Ne znamo da li je prethodno nešto mijenjano u tom materijalu. U jednom dijelu je došlo do nekog miksa, pa jedan isti malo srbuje, malo komituje. Da li je došlo do greške u softveru", pitao je Jovanović.
Tvrdi da je tužilac Vukotić sam identifikovao njegovog branjenika, Mila Božovića, u transkriptima Europola.
"Zar to ne treba da radi nego drugi, primjera radi, Forenzički centar u Danilovgradu", pitao je Jovanović, navodeći da se tvrdnje tužilaštva ne mogu koristiti kao dokaz.
Sa tim se saglasio i jedan od branilaca službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost Petra Lazovića, advokat Nikola Martinović.
Zoran Lazović danas nakon ročišta Foto: Libertaspress/Savo Prelević
"Ako će tužilaštvo da vam tumači dokaze, onda vam mi nijesmo potrebni. Neko u transkriptima pod šifrom pomene "moj otac Zoran", tužilaštvo tvrdi da je to Petar Lazović. Nemojte da od ovoga pravimo skandal", rekao je Martinović.
Vukotić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Tužilac Vukotić je, nakon izlaganja advokata odbrane koji su tražili i odbacivanje optužnice, rekao da su i sud i branioci dobili izvorni i validni materijal, kakav je tužilaštvo dobilo od Europola.
"Ne možemo vam dati program bez saglasnosti inostranih partnera od kojih smo ga dobili", rekao je tužilac Vukotić, pozivajući se na autorsko pravo.
"Taj program svakako služi samo za čitanje, ne i za obradu Jer bi svaka izmjena bila primijećena. Mislim da je potpuno bespotreban", kazao je on.
Priznao je da je on identifikovao Mila Božovića u transkriptima, kao i da je pročitao materijal iz svih 1.885 foldera, koji su dostavljeni i advokatima.
"Ako ste, kao što kažete, taj materijal dobili 11. aprila, znači da ste 12. aprila sve to uspjeli da pročitate i da već 13. uhapsite Božovića. Nemam komentar", odgovorio mu je Jovanović.
Nakon što su i tužilaštvo i odbrana iznijeli svoja mišljenja, Vijeće suda odlučilo je da odgodi ročište, a da u međuvremenu zatraže otvaranje zaključanih foldera, kako bi kompletan materijal dostavili advokatima.
Ojdanić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Optužnicom tužilaštva su, pored Mila Božovića, obuhvaćeni i vršilac dužnosti pomoćnika direktora Uprave policije Dejan Knežević, inspektor za droge u kotorskoj policiji Milan Popović, bivši specijalac Vladimir Bajčeta, službenik policije Darko Knežević, Tihomir Adžić, Mileta Ojdanić, Ivan Mijatović, vođa kriminalnog kavačkog klana Radoje Zvicer, službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost Petar Lazović, odbjegli policajci Ljubo Milović, Nebojša Bugarin, Ivan Stamatović, Ivan Nikolić…
"Specijalno državno tužilaštvo je Specijalnom odjeljenju za suđenje za krivična djela organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina Višeg suda u Podgorici, predalo optužnicu protiv 21 okrivljenog lica i to protiv Lj.M, M.O, I.S, N.B, P.L, M.P, B.J, M.M, A.K, V.B, G.S, D.M, F.Z, I.N, T.A, M.N, D.K. i M.B. za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije. Protiv Lj.M, M.O, I.S, N.B, P.L, M.P, B.J, M.M, A.K, V.B, M.N, R.Z, D.M, F.Z, M.B. i I.M. optužnica je podignuta za krivična djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga - oko 4,3 tone kokaina“, saopštio je ranije danas državni tužilac Vukas Radonjić, portparol SDT-a.
Pranje oko sedam miliona eura, naveo je Radonjić, optužnicom je stavljeno na teret Lj.M, I.S, M.O, B.J. i M.N.
"Optužnica protiv M.M, A.K. i Lj.M. podignuta je za krivična djela izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, protiv D.K. za krivična djela odavanje tajnih podataka i protiv D.K. za krivično djelo zloupotreba službenog položaja“, kazao je Radonjić.
Ta krivična djela, sumnjaju u SDT-u, izvršena su od 2019. do februara 2021. godine, u Crnoj Gori, ali i pojedinim državama Evrope i Južne Amerike.
Adžić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.