SINDIKAT MEDIJA TRAŽI JEDNAKU POSVEĆENOST NADLEŽNIH SLUŽBI
SMCG: Nema pomaka u starim slučajevima napada na novinare
FOTO: SMCG
Sindikat medija Crne Gore (SMCG) apeluje na nadležne državne organe da sa jednakom posvećenošću rade na starim i novim slučajevima napada i prijetnji novinarima, saopšteno je danas iz te organizacije povodom 2. novembra, Svjetskog dana posvećenog nekažnjivosti napada na novinare.
Iako je, navode, vidan pomak u radu institucija kada je riječ o odgovoru na nove prijetnje koje su se dogodile u posljednje dvije godine, "u starim slučajevima, makar sudeći prema onome što je poznato javnosti, i dalje nema napretka".
"Podsjećamo da je slučaj ubistva Duška Jovanovića, koje se dogodilo 2004. godine, jedan od najstarijih nerasvijetljenih ubistava novinara u Evropi. Za sada, jedini osuđeni za saučesništvo, Damir Mandić, izdržava zatvorsku kaznu od 19 godina zatvora, dok naručioca i motiv i dalje ne znamo. Bilo je različitih najava da postoji izvjestan napredak u tom predmetu, ali javnost nije dobila nikakvu potvrdu. Takođe, slučaj pokušaja ubistva Olivere Lakić iz 2018. godine i dalje je u "u radu“, bez ijednog konkretnog poteza evo već skoro šest godina", saopšteno je danas iz SMCG.
Istraživačkom novinaru Jovu Martinoviću u julu je, navode, potvrđena oslobađajuća presuda u skoro osmogodišnjem sudskom postupku, "u okviru kojeg je čak godinu i po bio u pritvoru".
"Koliko god bili zadovoljni krajnjim ishodom, nadamo se da će se nadležni pozabaviti i time ko je odgovoran zbog takvog progona jednog novinara", saopšteno je iz SMCG.
Tokom ove godine zabilježili su 13 napada i prijetnji novinarima, pri čemu dominiraju prijetnje upućene putem društvenih mreža ili elektronskom komunikacijom.
"Što ukazuje na trend pada broja napada u odnosu na prošlu godinu, kada je evidentirano 28. Nadamo se da je ovo prvi efekat primjene novog Krivičnog zakonika, koji je predvidio oštrije sankcije za napade na novinare i da ubuduće o novinarskoj profesiji nećemo isključivo govoriti kroz prizmu bezbjednosti, već ćemo se fokusirati na druge probleme zaposlenih u medijima", naveli su iz SMCG.
Pozvali su zaposlene u medijima da prijave svaku prijetnju ili napad.
"Na čemu se fokusira i regionalna kampanja Safe Jouranlist mreže #NeOklijevajPrijavi", zaključuje se u saopštenju Sindikata medija Crne Gore.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.