SUDIJA ZA ISTRAGU PODGORIČKOG OSNOVNOG SUDA ODBIO PREDLOG TUŽIOCA
Saša Aćimić pušten na slobodu
Vlasnik i izvršni direktor kompanije “Tehnoput”, Saša Aćimić, nakon današnjeg saslušanja u Osnovnom sudu u Podgorici, pušten je da se brani sa slobode, nezvanično je rečeno Libertasu.
Sudija za istragu podgoričkog suda nije prihvatio predlog osnovnog državnog tužioca Marka Mugoše da odredi pritvor Aćimića, koji je uhapšen prije tri dana zbog sumnje da se bavio nelegalnom gradnjom i da je počinio krivično djelo skidanje i povreda službenog pečata i znaka.
“Sudija za istragu našao je da ne postoje posebne okolnosti koje ukazuju da će Aćimić, u slučaju odbrane sa slobode, ponoviti krivično djelo i da će ometati postupak uticanjem na svjedoke”, saopšteno je danas iz podgoričkog Osnovnog suda.
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici im je, navode, podnijelo predlog za određivanje pritvora Aćimića zbog “postojanja okolnosti koje ukazuju da će osumnjičeni, ukoliko se nađe na slobodi, ponoviti krivično djelo, budući da ga je, u dva navrata, građevinsko-urbanistička inspekcija zatekla da, protivno Zakonu o planiranju prostora i izgradnje objekata, preduzima radnje koje se se odnosile na montiranje elemenata asfaltne baze”.
“Pri čemu je 14. januara 2023. godine nastavio izvođenje radova i pored činjenice da je građevinsko-urbanistička inspekcija dan ranije zapečatila objekat. Tužilaštvo je predložilo određivanje pritvora i zbog postojanja opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogao uticati na svjedoke R.P, K.P, P.D, L.N, B.B, M.L. i J.N”, piše u saopštenju suda.
Sudija za istragu je, navode, takav predlog tužilaštva odbio i istovremeno odredio da se Aćimić odmah pusti na slobodu.
Navode da Aćimić do sada nije osuđivan i da je “Tehnoput” nadležnom ministarstvu predao prijavu građenja objekta, po kojoj je urbanističko-građevinski inspektor 15. decembra 2022. donio zapisnik o inspekcijskom pregledu.
“U kojem je konstatovano da je provjera prijave građenja izvršena u skladu sa ovlašćenjima urbanističko-građevinskog inspektora i u skladu sa zakonom, te da u tom dijelu nijesu utvrđene nepravilnosti, a da je od punomoćnika “Tehnoputa” izjavljena žalba na rješenje urbanističko-građevinskog inspektora Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, po kojoj do današnjeg dana nije odlučeno”, piše u saopštenju suda.
Sudija za istragu smatra da ne postoje okolnosti koje ukazuju da bi Aćimić boravkom na slobodi ometao postupke uticajem na svjedoke, “budući da je riječ o pet osoba zaposlenih u hrvatskom “Elektro Bessu” i jednom radniku “Tehnoputa””.
“Što sve nije od uticaja na određivanje pritvora po ovom pritvorskom osnovu, budući da u spisima predmeta postoji obimna dokumentacija, tako da objektivno i realno posmatrano svjedoci ne bi mogli olakšati krivičnopravni položaj Aćimića, ukoliko bi se našao na slobodi”, naveli su iz podgoričkog Osnovnog suda.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.