CRNA GORA BEZ SPECIJALIZOVANE USTANOVE ZA MALOLJETNIKE OSUMNJIČENE ZA NAJTEŽA KRIVIČNA DJELA
Presude za ubistvo čekaju u "Ljuboviću" jer nemaju gdje drugo
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
JU Centar “Ljubović”
Crna Gora nema specijalizovanu, zatvorenu ustanovu u koju bi smještala maloljetnike osumnjičene za najteža krivična djela. Zbog toga, maloljetnici, kojima se na teret stavljaju teška djela, poput ubistva, do izricanja presude mogu boraviti jedino u Centru za djecu i mlade "Ljubović", koji nema zakonskog osnova da im zabrani slobodno kretanje, a samim tim ni napuštanje te ustanove.
JU Centar "Ljubović" Foto: Libertaspress/Savo Prelević
To proizlazi iz odgovora Libertasu iz resora ministra pravde Marka Kovača i direktorice Centra za djecu i mlade "Ljubović", Nine Delević.
JU Centar "Ljubović" Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Koje mjere je Ministarstvo pravde preduzelo kako maloljetnici osumnjičeni za najteža krivična djela, ne bi završavali u ustanovi iz koje slobodno mogu da izlaze, kao što je centar "Ljubović“, i kada će taj problem biti riješen, ministar Kovač je odgovorio:
"Ministarstvo pravde je pripremilo Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku, koji je u julu 2023. godine poslat Evropskoj komisiji radi sugestija i preporuka. U radu na predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku učestvovala je radna grupa koju su činili predstavnici sudstva, tužilaštva, advokature, NVO sektora, kao i ministarstava rada i socijalnog staranja, unutrašnjih poslova i zdravlja, što je rezultiralo izmjenama određenih zakonskih rješenja koje je nametnula praktična primjena".
Kovač Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Iz Kovačevog resora nijesu pojasnili šta je konkretno predloženo tim izmjenama.
U tom radnom tijelu, kazala je ranije Libertasu direktorica Centra za djecu i mlade "Ljubović", Nina Delević, nije bilo predstavnika te ustanove.
"Nijesmo bili pozvani", rekla je Delević, čiji je centar, za sada, jedina ustanova u koju sud, shodno zakonu, može da smjesti maloljetnike, osumnjičene za najteža krivična djela dok traje sudski postupak protiv njih.
"Naša institucija je za mlade koji imaju problema u ponašanju, a teška krivična djela, kao što je ubistvo, prevazile te okvire", rekla je ona Libertasu.
Zbog toga je, kazala je Delević ranije, tražila da im se omogući policijsko obezbjeđenje. Iz policije su joj, kaže, odgovorili da nemaju kapaciteta.
Na sve to je ukazala nakon što je, odlukom Višeg suda u Podgorici, u centar "Ljubović", početkom avgusta, smješten L.H. (2006), poslije dva mjeseca provedenih u pritvoru zbog sumnje da je, u junu, ubio stariju ženu. Nedugo nakon što je smješten u "Ljubović", 22. avgusta, L.H. je pobjegao i, dan kasnije, sumnja se, počinio novo krivično djelo - tešku krađu u jednoj prodavnici u podgoričkom naselju Konik, nakon čega je uhapšen.
Odlukom Osnovnog suda, a na prijedlog tužilaštva, L.H. se nalazi u pritvoru, u kojem, shodno zakonu, može biti najduže do 60 dana.
"Poslije toga nemaju više mogućnosti, osim da ga vrate u naš centar", kazala je Delević danas Libertasu.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.