KONTROLA OPTUŽNICE U SLUČAJU BIVŠEG PREDSJEDNIKA PRIVREDNOG SUDA
Odbrana: Tužilaštvo nema dokaze protiv Jovanića
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Jovanić
Bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, koji je u pritvoru od 9. maja prošle godine, negirao je danas u podgoričkom Višem sudu da je stvorio kriminalnu organizaciju i zloupotrijebio službeni položaj.
Tvrdeći da je Specijalno državno tužilaštvo podiglo optužnicu protiv Jovanića bez dovoljno dokaza, njegovi branioci, advokati Predrag Đolević i Velibor Marković, zatražili su da se postupak obustavi.
“Protivzakonito je da tužilac ispituje sudske odluke”, rekao je Đolević na današnjem ročištu povodom kontrole optužnice, navodeći da “imaju saznanja da je Jovanić bio pod mjerama tajnog nadzora”.
Zatražio je odgovore koliko je trajao tajni nadzor, da li se i dalje sprovodi i po čijem nalogu je to urađeno.
Krivicu su danas negirali i ostali okrivljeni.
SDT tereti bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića, Sašu Zejaka, Snežanu Jović, Sanju Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, Pavića Globarevića, Stanu Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Danijelu i Dušana Lakovića, kao i podgorička preduzeća “Titan security”, “Securitas Montenegro” i “Ogimar MNE” i nikšićki “Top force system”, da su učinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotreba službenog položaja.
Osim Jovanića, u pritvoru je i stečajna upravnica Snežana Jović.
Državni tužilac Vukas Radonjić, portparol SDT-a, rekao je ranije da se okrivljenom Blažu Jovaniću, između ostalog, stavlja na teret da je, tokom 2015, organizovao kriminalnu organizaciju koja je djelovala na teritoriji Crne Gore do aprila prošle godine.
“I čiji članovi su postali ostala okrivljena fizička i pravna lica i više drugih, za sada nepoznatih osoba, čiji je cilj vršenje krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, u cilju sticanja nezakonite dobiti, a djelovanje kriminalne organizacije je planirano na neograničeni period i zasnovano na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova”, saopštio je Radonjić.
Svaki član kriminalne organizacije imao je, naveo je on, unaprijed određeni zadatak ili ulogu.
“U djelovanju kriminalne organizacije su se koristile privredne i poslovne strukture i postojao je uticaj kriminalne organizacije na sudsku vlast i na druge važne društvene i ekonomske činioce. Iz dokaza prikupljenih u izviđaju i istrazi proizlazi osnovana sumnja da je kriminalna organizacija imala i ostvarivala svoj kriminalni plan da kroz zloupotrebe službenog položaja okrivljenih koji su bili organi ili učesnici, odnosno navodni učesnici stečajnog postupka, nad stečajnim dužnicima “Euromix Tours“ DOO Budva, “Sotto la Collina“ DOO Podgorica, “Nega Tours Montenegro“ DOO Budva, “Bjelasica Rada“ AD Bijelo Polje, “Montri“ DOO Igalo, “Princ & Co“ DOO Kotor, “Montel“ – Motel Glava Zete DOO Nikšić i “Jastreb“ DOO Podgorica, u Privrednom sudu Crne Gore, u kojem je okrivljeni Jovanić bio predsjednik i postupao kao stečajni sudija, a okrivljeni Saža Zejak, Sanja Lješković, Snežana Jović, Ranko Radinović i Sreten Mrvaljević, učestvovali kao stečajni upravnici, odnosno okrivljeni Lješković i Zejak i kao procjenitelji i sudski vještaci i saradnici stečajnog upravnika, a okrivljena Jović i kao advokat, pribavlja imovinsku korist”, rekao je ranije Radonjić.
To su, navodi, “radili kroz nezakonito uvećavanje troškove stečajnih postupaka, njihovim odugovlačenjem i angažovanjem drugih okrivljenih i drugih lica kao saradnika, advokata, procjenitelja i sudskih vještaka ili za pružanje usluga fizičkog obezbjeđenja imovine stečajnih dužnika, pa i kada je to apsolutno nepotrebno”.
“Da bi im se na štetu Privrednog suda ili stečajne mase stečajnih dužnika isplatile fiktivne i nedokumentovane naknade i troškovi za učešće ili navodno učešće i rad u stečajnom postupku, odnosno za navodno date najpovoljnije ponude za izrade procjena imovine stečajnih dužnika, iako su i takve prihvaćene ponude procjena imovine višestruko prevazilazile realne troškove procjene, a koje troškove je odobravao okrivljeni Jovanić”, naveo je Radonjić.
Okrivljenom Jovaniću, optužnicom se stavlja na teret i da je, kao predsjednik Privrednog suda Crne Gore, u martu 2016. godine, zaključenjem memoranduma o saradnji sa okrivljenim pravnim licem “Ogimar MNE”, suprotno Zakonu o stečaju, zloupotrijebio svoj službeni položaj, nepotrebno uvećao troškove stečajnog postupka koji su isplaćeni iz budžeta suda, a okrivljenom pravnom licu pribavio imovinsku korist.
“Za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije je propisana kazna zatvora od tri do 15 godina, za organizatora, odnosno od jedne do osam godina, za pripadnika kriminalne organizacije, dok je za krivično djelo zloupotreba službenog položaja propisana kazna zavora od šet mjeseci do pet godina, za njegov osnovni oblik, od jedne do osam godina za teži i od dvije do 12 godina za najteži oblik krivičnog djela, kada iznos protivpravno pribavljene imovinske koristi prelazi 30.000 eura”, naveo je ranije Radonjić.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.