STEJT DEPARTMENT OBJAVIO NOVI IZVJEŠTAJ
Hapšenjem Medenice, Jovanića i Čađenovića napredovala borba protiv kriminala i korupcije
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Medenica
Hapšenjem bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice i bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića prošle godine postignut je određeni napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, navodi se u najnovijem izvještaju Stejt Departmenta.
Jovanić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
"Dalja hapšenja u protekloj godini uključuju i bivše direktore državne kompanije Plantaže, kao i specijalnog državnog tužioca (Saša Čađenović prim. a)", piše u tom dokumentu.
U izvještaju se navodi i da je Crna Gora na 65. mjestu od 180 zemalja na listi Indeksa percepcije korupcije koju je objavio Transparency International (TI) za 2022. godinu.
Čađenović Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Unaprijeđen je, navode, pravni okvir u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
"Usvojen je Zakon o sprečavanju korupcije 2014. godine i Zakon o državnom tužilaštvu 2015. godine, a uspostavljena je i specijalna policijska jedinica fokusirana na korupciju i organizovani kriminal, zatim Agencija za sprečavanje korupcije i stvaranje nezavisne kancelarije specijalnog državnog tužioca koja se bavi važnim slučajevima uključujući organizovani kriminal i korupciju", podsjeća, pored ostalo, Stejt Department u izvještaju.
Kreirani su, piše u tom dokumentu, multidisciplinarni timovi za finansijske istrage.
"U februaru 2019. godine osnovan je operativni tim za borbu protiv privrednog kriminala. Usvajanjem Zakona o sudovima 2015. godine formirano je jedno centralizovano posebno Odjeljenje za organizovani kriminal, korupciju, ratne zločine, terorizam i pranje novca u Višem sudu u Podgorici", objavio je Stejt Department.
Neefikasan rad Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije
Iz Stejt Departmenta smatraju da zbog političke nestabilnosti Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije - tijelo koje je formirala nova vlast 2020. godine, nije radilo efikasno.
"Vlada je u decembru 2020. osnovala Nacionalni savet za borbu protiv korupcije. Članovi Savjeta bili su potpredsjednik Vlade i ministar finansija, kao i predstavnici akademske zajednice i nevladinih organizacija MANS i Institut Alternativa. Zadatak Savjeta je bio da prikupi dokumentaciju u vezi sa svim sumnjivim radnjama vlasti, a zatim eventualne sumnjive nalaze dostavi nadležnim organima, uključujući i tužilaštvo u svim slučajevima u kojima postoji sumnja na koruptivne radnje i štetu po budžet Crne Gore. Međutim, u januaru 2022. godine, zbog političke nestabilnosti, predstavnici nevladinih organizacija i još nekoliko članova Savjeta napustili su to tijelo, nakon čega je ono raspušteno", piše u izvještaju Stejt Departmenta.
Promjenom vlade, u januaru 2023. godine, navode, formirano je novo tijelo pod istim nazivom koje čine premijer, nekoliko ministara, šefovi pravosuđa i tužilaštva i drugi najviši funkcioneri.
"Do sada je održano samo nekoliko sjednica Savjeta i ovo tijelo se nije pokazalo kao efikasno sredstvo u borbi protiv korupcije", piše u izvještaju.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.