Libertas logo

IZRUČENJE OSUĐENOG ŠEFA ORGANIZOVANE KRIMINALNE GRUPE PONOVO JE BILA TEMA ZVANIČNIKA CRNE GORE I SRBIJE

Svetozar Marović je ušuškan u Beogradu

News main

FOTO: Savo Prelević

Marović

Autor

Radmila Grbić

10/07/2023

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, rekao je danas u Beogradu da je dobio uvjerenje od srpskog predsjednika, Aleksandra Vučića, da će se ta država odgovorno odnijeti povodom izručenja nekadašnjeg visokog funkcionera Demokratske partije socijalista, Svetozara Marovića, osuđenog šefa organizovane kriminalne grupe iz Budve.


Milatović i Vučić Foto: Predsjednik Crne Gore


"Moje mišljenje je da svako ko je krivično kažnjen u Crnoj Gori, treba tu kaznu i da odsluži, uključujući i Marovića, tako da sam to pitanje stavio na sto i dobio uvjerenje od Vučića da će se Srbija odgovorno odnijeti povodom toga", rekao je Milatović, na današnjoj konferenciji za novinare, tokom njegove prve zvanične posjete Srbiji.


Međutim, ni on, ni Vučić, danas nijesu precizirali kada će Marović koji je, nakon presude pošao u Beograd, navodno, da se liječi, biti izručen Crnoj Gori.



Libertas je pitao Milatovića, uoči njegovog odlaska u Beograd, da li sa Vučićem planira razgovor na temu koja se odnosi na izručenje Svetozara Marovića, koji je sam priznao da je šef organizovane kriminalne grupe. Odgovor nijesmo dobili.


Isto pitanje Libertas je postavio i premijeru Crne Gore Dritanu Abazoviću, krajem juna prošle godine, uoči njegove prve zvanične posjete Beogradu.


"Izručenje Marovića biće jedna od tema razgovora tokom prve zvanične posjete predsjednika crnogorske Vlade Srbiji. Crna Gora će sa svoje strane učiniti sve što je u njenoj moći. Nadamo se da će i naši partneri prihvatiti činjenice u vezi sa Svetozarom Marovićem, koji je priznao da je član organizovane kriminalne grupe”, kazao je tada Abazović Libertasu.


Dan kasnije je saopštio da "očekuje da se pitanje izručenja Svetozara Marovića riješi, ali možda ne odmah".


"Nijesmo došli da vršimo pritisak na Vladu Srbije. Ovdje smo da rješavamo pitanja koja mogu da se riješe danas", izjavio je Abazović 29. juna prošle godine, nakon sastanka sa predsjednicom Vlade Srbije Anom Brnabić.



“Možda svako pitanje ne možemo da riješimo odmah, a da li smo počeli da rješavamo i da li će se neke tačke riješiti uskoro, to je tačno”, kazao je tada Abazović.


Vučić smatra da pitanje izručenja Marovića nije manje važno od, kazao je danas, priznanja Kosova, postavljanja srpskog ambasadora, kao i od broja zaposlenih Srba u javnom sektoru u Crnoj Gori.


"Jeste li razmislili boli li nas to što je Crna Gora priznala otcjepljenje dijela teritorije Republike Srbije? Kad pričamo o ambasadorima, je li nas boljelo što je protjeran naš ambasador? Kao što vidite, nemamo problem poštovanja prema Milatoviću i donosimo odluku u narednih 10 do 12 dana ko će biti novi ambasador u Crnoj Gori. Ili uvijek morate da vidite sve iz sopstvene vizure? Nijesam govorio ni o srpskom pitanju, ni o čemu drugom. Kako je moguće da od 28,73 odsto Srba imate svega osam odsto Srba zaposlenih u javnom sektoru. Mislite li da je to manje važno pitanje od izručenja Marovića", rekao je danas Vučić.



Vučić: Marović nije tabu tema


Marović, kazao je srpski predsjednik, nije tabu tema.


"Mislite li da je pitanje jednog ogromnog dijela stanovištva manje važno od jednog čovjeka? Ili mislite da je to potrebno da bi se pokazalo da Crna Gora uvijek nešto Srbiji može da kaže? Naravno da može. Srbiji svi kažu sve. Nije Marović tabu tema i ne smiju da postoje tabu teme", kazao je danas Vučić.



U Beograd je otišao da se liječi 

Bivši visoki funkcioner DPS-a i nekadašnji predsjednik Državne zajednice Srbije i Crne Gore, Svetozar Marović, uhapšen je u decembru 2015. godine po nalogu crnogorskog tužilaštva. Pušten je iz pritvora u maju 2016. nakon što se nagodio sa tužilaštvom i priznao krivicu da je bio vođa kriminalne grupe.

Osuđen je na tri godine i deset mjeseci zatvora zbog korupcije. Uz zatvorsku kaznu, naloženo mu je da državi plati odštetu od 1,1 milion i da u humanitarne svrhe da 100.000 eura.

Marović je, umjesto na odsluženje kazne, polovinom 2016. otišao u Beograd zbog, navodnog, liječenja. Od tada se nije vraćao u Crnu Goru. Država je, u nekoliko navrata, tražila od Srbije da ga izruči, ali tamošnje vlasti nijesu reagovale.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Inspekcija rada da se pozabavi novim izborom Raonića za direktora RTCG

18/09/2024

Vijesti
Card banner

Vesna Medenica traži da se njen telefon vještači u sudnici (VIDEO)

17/09/2024

Vijesti
Card banner

U policijskoj potjeri uhapšen Miro Vujačić

16/09/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo