Libertas logo

EUROPOL PREDSTAVIO REZULTATE ISTRAGE O ŠIFROVANOJ APLIKACIJI

Demontaža kriptovane mreže dovela do 6.558 hapšenja

News main

FOTO: Europol

Autor

Aleksandar Matić

27/06/2023

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Demontaža kriptovane komunikacione mreže EncroChat, koju naširoko koriste organizovane kriminalne grupe, do sada je dovela do 6.558 hapšenja širom svijeta, saopštio je Europol.


Rezultate akcije demontaže predstavili su danas francuski i holandski pravosudni i organi za sprovođenje zakona na konferenciji za medije u Lilu.


"Uspješno uklanjanje EncroChat-a uslijedilo je nakon napora zajedničkog istražnog tima koji su uspostavile obje zemlje 2020. godine, uz podršku Eurodžasta i Europola. Od tada je zaplijenjeno ili zamrznuto skoro 900 miliona eura", navodi Europol.


Foto: Europol


Od 2020. godine kada je uspostavljen zajednički istražni tim, navode, kriminalci su osuđeni na ukupno 7.134 godine zatvora, a zaplijenjeno je 30,5 miliona tableta hemijske droge, 103,5 tona kokaina, 163,4 tone marihuane, 3,3 tone heroina, 971 vozilo, 271 nekretnina, 923 komada oružja, 21.750 komada municije, 68 eksploziva, 83 čamca i 40 aviona.


Foto: Europol


Istragu o navodnom kriminalnom ponašanju na EncroChat-u pokrenula je Francuska 2017. godine, nakon što su telefoni sa EncroChat-om redovno pronalaženi tokom akcija protiv kriminalnih grupa. Europol je slučaj podržao 2018. godine, Eurodžast 2019. godine, a do formiranja zajedničkog istražnog tima francuskih i holandskih službi došlo je u aprilu 2020. godine. Istragom je, navode, analizirano više od 115 miliona razgovora od preko 60 hiljada korisnika.


"Da bi se pružila ova opsežna podrška, u sjedištu Europola osnovana je Operativna radna grupa, poznata kao OTF EMMA. Ova radna grupa je okupila istražitelje i stručnjake iz Europola, država članica i trećih zemalja da zajednički rade na podacima Encrochat-a kako bi istražili najopasnije kriminalce na svijetu", saopštili su iz Europola.





EncroChat telefoni su se prodavali po 1.000 eura


EncroChat telefoni su, navodi Europol, predstavljeni kao garancija za savršenu anonimnost, diskreciju i nemogućnost praćenja do korisnika. Takođe je imao funkcije namijenjene da se osigura automatsko brisanje poruka i određeni PIN kod za brisanje svih podataka na uređaju. Ovo bi omogućilo korisnicima da brzo izbrišu kompromitujuće poruke, na primjer u trenutku hapšenja.


"Osim toga, iz kompanije EncroChat-a mogli su da izbrišu sadržaj sa daljine. EncroChat je prodavao kriptotelefon za oko 1.000 eura. Takođe je nudio pretplate sa pokrivenošću širom svijeta, po cijeni od 1.500 eura za period od šest mjeseci, uz podršku 24 časa", saopštio je danas Europol.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Uhapšen Milan Lekić, pijan ponovo slupao službeni automobil (FOTO)

11/10/2024

Vijesti
Card banner

Knežević: Nijesam ja jazavac pred sudom

11/10/2024

Vijesti
Card banner

Šoškić podigao optužnicu protiv Lazovića i Katnića

11/10/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo