Libertas logo

CENTAR ZA ŽENSKA PRAVA REAGOVAO ZBOG POTEZA DRŽAVNOG TUŽILAŠTVA

Raičević: Osumnjičeni za nasilje mijenja Zakon o zaštiti od nasilja

News main

FOTO: Centar za ženska prava

Raičević

Autor

Radmila Grbić

16/06/2023

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Državno tužilaštvo delegiralo je u radnu grupu za izmjene Zakona o zaštiti od nasilja u porodici osumnjičenog za porodično nasilje, saopštila je danas izvršna direktorica Centra za ženska prava, Maja Raičević, aludirajući na državnog tužioca Vukasa Radonjića, kojeg je supruga 3. maja prijavila za porodično nasilje.


On je, kazala je Raičević, učestvovao prije tri dana na sastanku Radne grupe Ministarstva pravde za izradu nacrta izmjena Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, a čija je Raičević članica.


“Delegiranjem državnog tužioca osumnjičenog za porodično nasilje u radnu grupu za izmjene Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, tužilaštvo omalovažava dosadašnje napore na suzbijanju te pojave. Zabrinjava činjenica da državno tužilaštvo za rad na zakonu kojim se sankcioniše nasilje u porodici, kao svog predstavnika, delegira tužioca koji se za takvo djelo sumnjiči”, napisala je Raičević u reagovanju, koje je poslala Vrhovnom državnom tužilaštvu, Tužilačkom savjetu, Ministarstvu pravde i Savjetu Evrope, a koje je podržalo još 15 nevladinih organizacija.


Libertas je kontaktirao ministra pravde Marka Kovača povodom reagovanja Centra za ženska prava. On je najavio da će u narednih nekoliko sati iznijeti svoj stav o tome.


Raičević je oštro protestovala zbog te pojave koja, navela je u reagovanju, “ne samo da negira sve napore koje preduzimamo u cilju obezbjeđivanja sigurnosti i zaštite žrtava nasilja, već i šalje pogrešnu poruku javnosti”.


“Ni tužilaštvo, ni Ministarstvo pravde, a ni prisutni predstavnici pravosuđa, u tome nijesu vidjeli konflikt interesa, već su nastavili sa radom i nakon što sam ukazala na problem i napustila sastanak radne grupe na kojem je učestvovao pomenuti tužilac. Dakle, samo je meni, predstavnici NVO koja zastupa žrtve, sporno to što prekršajni Zakon o zaštiti od nasilja u porodici mijenja i unapređuje osumnjičeni za porodično nasilje“, piše u reagovanju Raičević.


Centar za ženska prava je, navodi, u ranijim obraćanjima VDT-u i TS-u, istakao primjedbe da postupanje državnog tužilaštva nije u skladu sa međunarodnim standardima i Uputstvom VDT-a o postupanju u slučajevima nasilja u porodici.


Raičević je navela da Istanbulska konvencija obavezuje Crnu Goru da se uzdrži od učešća u bilo kakvom činu nasilja nad ženama i obezbijedi da državni organi, zvaničnici, službenici, ustanove i drugi akteri koji nastupaju u ime države, postupaju u skladu sa tom obavezom.


“Osim toga, Uputstvo o postupanju tužilaštva jasno propisuje hitnost u postupanju u slučajevima nasilja u porodici, a Zakonik o krivičnom postupku propisuje da se u skraćenom postupku odluka o krivičnoj prijavi mora donijeti najkasnije u roku od mjesec“, piše u reagovanju.


Taj rok je, navodi Raičević, uveliko istekao, a tužilaštvo još nije donijelo odluku.


“Posebno zabrinjava odsustvo zaštite žrtava, čak i u situaciji kada je jedna od njih državna tužiteljka. Takvi dvostruki aršini prema muškarcima i ženama, osim što predstavljaju institucionalnu diskriminaciju, ometaju pristup žrtava pravdi i šalju im lošu poruku”, navela je Raičević i ponovila zahtjev kojim traže hitnu, nepristrasnu i djelotvornu istragu u predmetu porodičnog nasilja za koje se državni tužilac sumnjiči.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Vukčević uhapšen na Zabjelu, policija traga za Vujkovićem

21/11/2024

Vijesti
Card banner

Uhapšen Tozaj, u vozilu krio 950.000 eura

20/11/2024

Vijesti
Card banner

Poništena odluka o obustavi postupka protiv Duška Kneževića

20/11/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo