REGIONALNI PRAVOSUDNI FORUM O RODNOJ RAVNOPRAVNOSTI NA ZAPADNOM BALKANU, BILJANA BRAITHWAITE UPOZORAVA:

Uzalud imamo najbolje zakone kada ih ne sporovodimo

Foto: AIRE centar

Sa foruma u Beogradu

Autor

Radmila Grbić

02/06/2023

Podijeli vijest:

Zemlje Zapadnog Balkana, ocjenjuju stručnjaci, imaju jedne od najboljih zakona kada je u pitanju borba protiv diskriminacije i nasilja, a usvojile su i sve najvažnije međunarodne standarde za zaštitu prava žena. Međutim, njihovo nesprovođenje dovelo nas je do toga da su žene i dalje jedna od najugroženijih kategorija stanovništva, kazala je danas Biljana Braithwaite, direktorica AIRE centar programa za Zapadni Balkan, na drugom regionalnom pravosudnom forumu “Rodna ravnopravnost i Zapadni Balkan“, koji se održava u Beogradu.


Forum, kojem prisustvuje više od 100 predstavnika pravosuđa iz regiona i šire, organizuje AIRE centar uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i u saradnji sa Povjerenikom za zaštitu ravnopravnosti u Srbiji i NVO “FemPlatz”.


Biljana Braithwaite Foto: AIRE centar


Svedočimo, rekla je Braithwaite, kršenjima prava žena, vidljivih u velikom broju slučajeva rodno zasnovanog nasilja i ubistava u regionu.


“Podaci govore da su žene najčešće najnesigurnije u svojim domovima, a nasilnici su u većini slučajeva oni koji su im najbliži, odnosno članovi njihove porodice ili njihovi partneri. Pored toga, svaka nova kriza, poput globalne pandemije COVID-19, dovodi do nove erupcije nasilja“, smatra Braithwaite.


Međutim, navodi, “nasilje kojem svedočimo je samo simptom većeg problema sa kojim se suočava ovaj region”.


“Nejednakost u regionu je duboko ukorijenjena, isprepletena je sa svakim dijelom javnog i privatnog života žena na Zapadnom Balkanu. Rodno zasnovano nasilje i uznemiravanje, nejednak pristup obrazovanju, diskriminacija na radnom mjestu, nezastupljenost na pozicijama odlučivanja i činjenica da žene i dalje posjeduju manje imovine u odnosu na muškarce, problemi su sa kojima se žene suočavaju svakodnevno. Ujedno je ovo i najvažnija tema foruma, budući da pravosuđe ima moć da efikasnim kažnjavanjem diskriminacije i nasilja ujedno i odvrati od takvih dela u budućnosti”, kazala je Braithwaite na današnjem forumu.


Alicia Herbert OBE Foto: AIRE centar


Direktorica za obrazovanje, rod i ravnopravnost pri Kancelariji za vanjske i poslove Commonwealtha i specijalna izaslanica za rodnu ravnopravnost Ujedinjenog Kraljevstva, Alicia Herbert OBE, upozorila je da rodno zasnovano nasilje ugrožava živote i dobrobit djevojčica i žena, sprečavajući ih da ostvare prilike koje su ključne za njihovu slobodu i razvoj.


“A to su obrazovanje, zdravstvena zaštita i rad. Unapređenje rodne ravnopravnosti i sprečavanje rodno zasnovanog nasilja nije samo ispravna stvar koju treba postići, već je i temelj svih zdravih demokratija i ekonomija”, navela je ona.


Povjerenica za zaštitu ravnopravnosti u Srbiji, Brankica Janković, istakla je da je zabrinjavajući broj ubistava i rodno zasnovanog nasilja nad ženama u cijelom regionu.


Brankica Janković Foto: AIRE centar


“Pravovremeno prepoznavanje nasilja i stepena opasnosti, razmjena informacija između nadležnih institucija i sprovođenje mjera usmjerenih ka bezbjednosti žena i njihovom osnaživanju, ključne su koliko i procesuiranje i sankcionisanje nasilnika. Povjerenik za zaštitu ravnopravnosti kontinuirano ukazuje na vezu između rodno zasnovanog nasilja i diskriminacije kao posljedice nejednakih odnosa moći između muškaraca i žena”, kazala je Janković.


Direktorica programa “FemPlatza” i autorka izvještaja o odgovoru pravosuđa na femicid u zemljama Zapadnog Balkana, Kosana Beker, rekla je da je femicid, odnosno rodno zasnovano ubistvo žene, “fenomen koji je prisutan i veoma rasprostranjen u svim državama”.


“O ovom, najtežem obliku nasilja prema ženama nedovoljno se govori, posebno u pravosudnim krugovima. Istraživanja sudske prakse u svim zemljama regiona o pravosudnom odgovoru na femicid, pored određenih razlika i specifičnosti za svaku državu, pokazala su mnoge sličnosti, zbog čega je ovaj forum prilika da se sa sudijama i sutkinjama iz svih država prodiskutuje o preporukama datim u izvještaju, uključujući čitav postupak, od pravilne kvalifikacije krivičnog djela, pa sve do presuđenja i kažnjavanja”, kazala je Beker.


Robert Spano Foto: AIRE centar


Robert Spano, predsjednik Odbora pokrovitelja Mreže sudija i sutkinja posvećenih jačanju rodne ravnopravnosti u zemljama Zapadnog Balkana i bivši predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, smatra da je nasilje nad ženama “sveprisutno i predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava”.


“U našim sredinama je to posebno izraženo i zastupljeno. Pravosudni sistem je osnovna komponenta za postizanje pravde i odgovornosti za zločine počinjene nad ženama", smatra Spano.


Međutim, navodi, "da bi pravosuđe bilo efikasno, svi uključeni moraju imati znanje i razumijevanje ključnih društvenih obrazaca rodno zasnovanog nasilja i njegovog porijekla”.

Biljana Braithwaite

Alicia Herbert OBE

Brankica Janković

Kosana Beker

Robert Spano

rodna ravnopravnost

AIRE centar

Beograd

forum

Izdvojeno

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.
Ambasada

Tel: + 382 20 336 633

Mob.tel: + 382 68 744 025

[email protected]

Bulevar Džordža Vašingtona 78, Podgorica,Montenegro

Rubrike
Impresum
Olivera LAKIĆ

[email protected]

Savo PRELEVIĆ

[email protected]

Radmila GRBIĆ

[email protected]

Vlasnička struktura i osnivači
Pravila korišćenja

Terms and Conditions

Privacy policy

GDPR

Copyright © 2023 Libertas Press. | All rights reserved. | Made by Oykos Development