AKCIJA EUROPOLA
Uhapšeno 30 osoba zbog sumnje da su pripadnici kriminalnog klana, zatvoren restoran u kojem su se okupljali
FOTO: Europol
Belgijske i španske bezbjednosne službe, uz pomoć Europola, uhapsile su 30 osoba u Antverpenu u Belgiji, zbog sumnje da su pripadnici kriminalne mreže koja se navodno bavila švercom marihuane, kokaina i hašiša i pranjem novca, saopštio je danas Europol.
Navodni članovi ove porodične kriminalne grupe, sa sjedištem u Antverpenu, već su bili poznati po višestrukim kriminalnim aktivnostima uključujući organizovane provale, trgovinu vatrenim oružjem, falsifikovanje novca i nekoliko oblika trgovine drogom.
Zaradu stečenu kriminalom, sumnja se, prali su preko kompanija i poslova sa nekretninama širom Albanije, Kosova, Belgije i Španije.
"Istraga je počela u aprilu 2022. godine nakon što je policija otkrila da se restoran u Antverpenu koristi kao paravan za prodaju droge. Poznato je da su mnogi navodni članovi kriminalnih mreža koristili restoran kao mjesto sastanka. Glavni osumnjičeni je rukovodio porodično strukturiranom kriminalnom grupom, sastavljenom od nekoliko rođaka i drugih kontakata koji su igrali različite uloge na svim nivoima organizacije. Većina osumnjičenih ima i belgijsko i albansko ili belgijsko i kosovsko državljanstvo", saopšteno je iz Europola.
Pored 30 hapšenja, obavljen je pretres 42 prostorije - 35 u Belgiji i sedam u Španiji.
Zaplijenjena roba Foto: Europol
Restoran koji su koristili za sastanke je , navode, zatvoren, a zaplijenjena je droga - kokain, hašiš, marihuana, te oružje, municija, prigušivači, pancirni prsluci, falsifikovana dokumenta, mobilni telefoni, 14 vozila, kamper, luksuzni satovi, 50.000 eura na bankovnom računu i oko 60.000 eura u gotovini.
Foto: Europol
Otkriveno je , tvrde iz Europola, da ova mreža ima bliske kontakte sa drugom kriminalnom mrežom koju vodi španski državljanin koji živi u Sint Gilis Vasu u Belgiji. Ova kriminalna grupa bila je povezana sa uvozom hašiša iz Španije i vađenjem pošiljki kokaina iz luke Antverpen. Imali su pristup nekolicini korumpiranih radnika koji su radili na području luke. Istraga je takođe pokazala da su rođaci ove osobe, sa sjedištem u Španiji, bili aktivni u pranju novca u regionima Almerije i Granade.
Da bi izbjegli otkrivanje, osumnjičeni su koristili šifrovanu komunikaciju, lažne lične isprave i vozila registrovana pod lažnim imenima.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.