U PODGORICI ODRŽAN PROTEST DIJELA ZAPOSLENIH U CRNOGORSKOM TELEKOMU, PREDSJEDNIK SINDIKALNE ORGANIZACIJE ŽELJKO BURIĆ NAJAVIO:
Sindikat će tražiti da se poništi privatizacija Telekoma
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Sa ranijeg protesta dijela zaposlenih
Predsjednik Sindikata Crnogorskog Telekoma, Željko Burić, najavio je danas pokretanje tužbe za poništenje privatizacije kompanije zbog, kazao je Libertasu, dokazane korupcije u tom kupoprodajnom procesu.
“Ako se ova agonija nastavi i ukoliko niko drugi to ne uradi, mi ćemo, kao Sindikat, iako to nije naš posao, pokrenuti tužbu za poništenje kupoprodajnog ugovora zbog dokazanih koruptivnih aktivnosti prilikom prodaje Crnogorskog Telekoma Dojče i Mađar Telekomu”, kazao je Libertasu Burić tokom današnjeg protesta dijela zaposlenih crnogorske telekomunikacione kompanije.
Burić Foto: Libertaspress/Savo Prelević
Pred američkom Komisijom za hartije od vrijednosti, naveo je on, “dva mađarska direktora su priznala da je bilo korupcije prilikom kupovine Crnogorskog Telekoma”.
“Zbog toga su Dojče i Mađar Telekom platili više od 100 miliona dolara odštete”, kazao je Burić.
Od ukupno 475 radnika Crnogorskog Telekoma, njih oko dvjesta počelo je štrajk 15. novembra prošle godine zbog, obrazložili su i danas, namjere menadžmenta kompanije da poništi stečena prava zaposlenih i kolektivni ugovor, ukine socijalni dijalog i marginalizuje ulogu Sindikata.
Zaposleni tvrde da im skoro deceniju i po nijesu povećavane zarade. Traže da im se plate uvećaju za 30 odsto, što u upravi kompanije smatraju nerealnim jer bi ih to odvelo u minus.
Radnici, koji štrajkuju, borbu su, do sada, uglavnom vodili na društvenim mrežama, pokušavajući da, kazali su danas na protestu, “javnosti predstave sa kakvim nezakonitim namjerama uprave se suočavaju”.
“Tri mjeseca ni centa nijesmo dobili. Uprava je ukinula sva plaćanja. Čak ni rate za ljetovanja i zimovanja nijesu uplatili”, rekao je Libertasu jedan od nezadovoljnih radnika.
Od prvobitnih 208 zaposlenih, sada štrajkuje njih 176.
“Ostali su, očigledno, podlegli nekim pritiscima i ucjenama. Vjerovatno su im ponuđena bolja radna mjesta ili nešto slično”, kazala je jedna od radnica Crnogorskog Telekoma na današnjem protestu, navodeći da je kompanija angažovala radnike iz drugih agencija kako bi pokrili radna mjesta zaposlenih koji štrajkuju.
Zbog neuplaćivanja zarada koje ih, kažu, po zakonu sljeduju, mnogi se suočavaju sa velikim finansijskim nevoljama jer su među njima i podstanari, samohrani roditelji… a većina ima obaveze i prema bankama.
Iako najavljen kao veliki protest ispred upravne zgrade kompanije, kao podrška radnicima Crnogorskog Telekoma danas je došlo svega šezdesetak građana. Tri puta više bilo je samih štrajkača.
“Dok nekog nešto lično ne zaboli, neće se pomjeriti s mjesta. Ali, nema veze. Mi nećemo odustati”, kazao je jedan od štrajkača.
I dok su se predstavnici sindikata tokom štrajka obraćali okupljenim nezadovoljnim radnicima nekadašnjeg crnogorskog giganta, u prodavnici Telekoma ispred koje je organizovan protest, dvije radnice su uredno završavale svoj posao.
“Ne podržavamo štrajk kolega. Smatramo da njihovi razlozi nijesu opravdani”, odgovorile su one Libertasu, ne želeći da se predstave.
Supervizor poslovnice, Ljubomir Komatina, prvo je ekipu Libertasa uputio na Službu za odnose sa javnošću Crnogorskog Telekoma.
Nakon pitanja novinara da li tu službu kompanije treba da pitamo za njegovo lično mišljenje o protestu kolega, Komatina je odgovorio:
“Dovoljan je odgovor što su oni s one strane stakla, a mi s ove”.
“Ako su tako izjavili, to je žalosno. Jer, upravo su oni najugroženija grupa zaposlenih. Mi se ovdje borimo i za njihova prava”, glasio je komentar predsjednika Sindikata Crnogorskog Telekoma Željka Burića.
Dobili su, kazao je on Libertasu, informaciju da je Crnogorski Telekom, zbog nedovoljnog broja radnika usljed štrajka koji je pogoršao servis usluga, izgubio 4.000 korisnika.
“Po 15 dana se čeka otklanjanje nekog kvara iako servise uredno plaćaju svakog mjeseca. Ovdje treba da se umiješa i inspekcija Agencije za elektronske komunikacije”, smatra Burić.
Sve je, kazao je on, počelo 2005. godine kada je Dojče Telekom, preko Mađar Telekoma, privatizovao crnogorsku telekomunikacionu kompaniju.
“I to u najvećoj korupcionaškoj aferi ikada”, naglasio je Burić.
Tadašnjim tenderom, naveo je on, nije postojao obavezujući socijalni program.
“Zbog toga smo morali da se sindikalno, iznova, organizujemo i punih godinu i po neprestano borimo. Tek krajem 2006. godine izborili smo se za taj, ponavljam, obavezujući socijalni program i tako osigurali svoja prava i dostojanstvene uslove rada”, kazao je Burić.
Četiri godine kasnije, naveo je on, naišli su na novi problem, zbog čega su morali ponovo da štrajkuju.
“Isti taj poslodavac je silom sa pozicije moći kapitala pokušao da ostvari isti ovakav, nedopustiv, krajnje necivilizovan i maliciozan naum potpunog obespravljenja zaposlenih, namjeravajući tada, kao što namjerava i sada, da potpuno poništi i ukine kolektivni ugovor uz, do tada, nezabilježenu antisindikalnu kampanju. Upravo zbog toga su sa najznačajnijih i najvećih sindikalnih adresa svijeta, čiji je član Sindikat Telekoma, podnijete tužbe OECD-u zbog antisindikalnog djelovanja Dojče Telekoma u Crnoj Gori”, rekao je Burić.
Sve to se, kaže, i danas dešava u kompaniji, “koja je od ovog naroda i sa ovog tržišta od privatizacije do danas iznijela skoro milijardu eura profita”.
Burić je kazao Libertasu da su dobili informaciju da vlasnik Telekoma namjerava da napusti crnogorsko tržište.
“Rasprodali su sve upravne zgrade na primorju”, tvrdi on.
Nakon okupljanja ispred upravne zgrade kompanije, nezadovoljni radnici Crnogorskog Telekoma prošetali su do sjedišta Vlade, kako bi od premijera u tehničkom mandatu, Dritana Abazovića, zatražili da se uključi u rješavanje problema.
Dopis koji je Sindikat poslao premijeru u tehničkom mandatu
Iz Vlade Crne Gore se danas nijesu oglašavali tim povodom.
Pavićević: Je li ovo promocija vrijednosti EU, ambasadore Felten?
Crna Gora je, kazao je danas predsjednik Sindikata zdravstva pri Uniji slobodnih sindikata Vladimir Pavićević, zemlja koja želi da pristupi Evropskoj Uniji, između ostalog, zbog vladavine prava i poštovanja zakona.
Pavićević Foto: Libertaspress/Savo Prelević
“Jedan od bivših predsjednika Evropske komisije, Žoze Manuel Barozo, izjavio je da su socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje postali DNK Evropske Unije. Šta se onda ovo dešava u Crnoj Gori, ambasadore Feltene. Da li je ovo promocija vrijednosti Evropske Unije”, pitao je danas Pavićević Petera Feltena, ambasadora Njemačke, zemlje u čijem je većinskom vlasništvu Dojče Telekom.
Telekom: Sve je po zakonu
“Radnici Crnogorskog Telekoma, koji štrajkuju, ne primaju zarade jer je tako propisano Zakonom o štrajku”, rekao je danas Libertasu Matija Otašević, predstavnik za odnose sa javnošću Crnogorskog Telekoma.
Zarade, kazao je on, sljeduju samo predsjednika Sindikata i one učesnike u štrajku, “koji su raspoređeni na minimum procesa rada”.
“Koliko njih je raspoređeno na minimalni proces rada u ovom trenutku, nemam informaciju, ali mislim da je to oko 70 pozicija u kompaniji, ali nijesu svi učesnici štrajka”, naveo je Otašević.
On je demantovao informaciju da su izgubili 4.000 korisnika.
“U nekim segmentima je broj korisnika čak povećan”, rekao je Otašević, odbacujući tvrdnju da su angažovali zaposlene iz drugih agencija kako bi nadomjestili nedostajući kadar.
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Sa današnjeg protesta Foto:Libertaspress/Savo Prelević
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.