IZ CRNOGORSKIH SUDOVA UPUTILI APEL TERZIĆU I ADŽIĆU
Radni tim da se pozabavi bezbjednošću sudova
FOTO: Vrhovni sud
Sa današnjeg sastanka
Predsjednici svih crnogorskih sudova uputili su apel Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova da Radni tim, zadužen za rješavanje pitanja bezbjednosti u sudovima, počne da se bavi tim problemom, kao i da se što prije obezbijedi prisustvo policajaca u zgradama sudova, prioritetno u Osnovnom sudu u Podgorici, saopštili su danas iz Vrhovnog suda.
"Na sastanku predsjednika sudova održanom u Vrhovnom sudu Crne Gore, kojim je predsjedavala vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda, Vesna Vučković, predsjednici sudova pozvali su Upravu policije i da postupa po naredbama krivičnih i sudova za prekršaje za prinudno dovođenje okrivljenih i svjedoka, kako se postupci u sudovima ne bi odlagali", navodi se u saopštenju.
Predsjednici sudova su, navode, uz podršku rukovodioca Tima za pravosuđe i višeg pravnog eksperta u projektu "Eurol III" Branka Hrvatina, analizirali stanje u oblasti starih predmeta i sagledali moguće mjere za njihovo rješavanje.
"U cilju unaprijeđenja efikasnosti sudskih postupaka, posebno u starim predmetima, zaključeno je da je neophodno da Sudski savjet prilikom donošenja odluke o napredovanju sudije ostvari komunikaciju sa predsjednikom suda iz kojeg sudija napreduje, a koji će po prethodnoj identifikaciji predmeta koje taj sudija mora da riješi, ukazati Sudskom savjetu da opredijeli rok u kojem će sudija moći da preuzime novu funkciju", saopštili su iz Vrhovnog suda.
S obzirom na to da će 1. juna 2023. godine stupiti na snagu Protokol 16 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, na sastanku je saopšteno da će sudovi ubuduće moći da upućuju obrazložene inicijative.
"Pristupanjem Protokolu 16, kojim se snaži dijalog između Evropskog suda i članice Savjeta Evrope, kao i princip komplementarnosti, Crna Gora će u okviru svog pravnog sistema stvoriti mogućnost obraćanja Evropskom sudu za ljudska prava za dobijanje savjetodavnog mišljenja, a u vezi sa tumačenjem ili primjenom konvencijskih prava i sloboda. Zahtjevi za savjetodavnim mišljenjem Evropskog suda moraju se ticati konkretnih predmeta koji se nalaze u radu pred nacionalnim sudovima države, dok savjetodavna mišljenja koja izdaje sud na zahtjev članice moraju biti obrazložena i nijesu obavezujuće prirode", saopšteno je, iz Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, prilikom potpisivanja Protokola 16 uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.