Libertas logo

DESET GODINA BORBE I SINDIKALIZMA

Sindikat medija traži veće plate za zaposlene u medijima

News main

FOTO: Sindikat medija

Autor

Aleksandar Matić

13/04/2023

Podijeli vijest

InstagramInstagramInstagram

Radomir Kračković, predsjednik Sindikata medija Crne Gore (SMCG), saopštio je danas, na konferenciji "10 godina borbe i sindikalizma", povodom godišnjice od osnivanja te organizacije, da se položaj radnika u medijima mora mijenjati na bolje.


Kračković je naveo da je položaj novinara i medijskih radnika u Crnoj Gori, koji su četo meta napada, generalno loš, a njihove zarade ispod prosjeka.


Iz SMCG su, tvrde, inicirali pokretanje novih pregovora o Granskom kolektivnom ugovoru, kojima će tražiti povećanje zarada za zaposlene u medijima od 15 do 20 odsto.


"Sindikat medija će svakako dati šansu dijalogu, ali će nastaviti i da se na druge načine bori za poboljšanje socio-ekonomskog položaja zaposlenih u medijima. Nećemo odustati od svojih zahtjeva, jer smatramo da tokom ove godine mora doći do povećanja zarada zaposlenih u medijima", poručio je Kračković.


Foto: Sindikat medija Crne Gore


Bivša predsjednica SMCG Marijana Camović Veličković, podsjetila je da je tokom prethodnih 10 godina ovaj sindikat postao najveća organizacija koja se bavi medijima u Crnoj Gori i da je u tom sindikatu oko 650 zaposlenih iz svih medija.


"Grupa entuzijasta pokrenula je sve ovo prije 10 godina i ispostavilo se da smo uradili dobru stvar. Tokom ovih 10 godina bilo je dosta prepreka, nerazumijevanja i spoticanja", kaže Camović Veličković.


Podsjetila je da je, prije 10 godina, bilo dosta napada na novinare i medijske radnike, da su neki privatni mediji bili pred štrajkom zbog neisplaćivanja zarada, te da je i situacija u lokalnim javnim emiterima bila loša, zato je osnivanje sindikata djelovalo kao logičan izbor.


"Stojimo uz naše koleginice i kolege, a tokom ovih 10 godina nema medija koji nijesmo obišli i po više puta. Razgovarali smo sa ljudima, slušali njihove probleme i pokušavali da im pomognemo. Sad mislim da ne postoji zaposleni u Crnoj Gori koji ne zna da se može obratiti Sindikatu medija za bilo koji problem koji se tiče njegovog radnog odnosa", izjavila je Camović Veličković.


Potpredsjednica SMCG Milena Bubanja Obradović kazala je da je situacija u lokalnim javim emiterima "standardno loša".


"Zaposleni u lokalnim javnim emiterima su najugroženiji i kada je riječ o socio-ekonomskom položaju ali i kada su u pitanju izazovi iz oblasti profesionalnih prava i nezavisnosti u radu", kazala je ona.


Bubanja Obradović navodi da lokalni javni emiteri dijele sudbinu opština u kojima rade, te da su u gorem položaju mediji sa sjevera od onih na jugu ili u centralnim djelovima.


"Pojedinim kolegama iz lokalnih medija zarada kasni i do 9 mjeseci", tvrdi Bubanja Obradović.


Predsjednica Sindikata zaposlenih u Radio televiziji Crne Gore (RTCG) i potpredsjednica SMCG, Jadranka Drobnjak kazala je da su u tom mediju u toku pregovori o povećanju zarada zaposlenima.


"Cilj je da se na pravi način vrednuje rad zaposlenih naročito onih uključenih u proizvodnju programa, koji trenutno žive na rubu egzistencije", rekla je ona.


Drobnjak ističe da je prosječna zarada u RTCG-u oko 730 eura.


"Međutim, toliku platu nema urednik emisije sa više od 15 godina staža. Prosjek nažalost prave prevelike plate i prevelike varijabile", kazala je ona.


Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore Srđa Keković čestitao je deceniju postojanja Sindikata medija i ukazao da su dostignuća sindikalizma u medijima za divljenje.

Izdvojeno

Vijesti
Card banner

Vukčević uhapšen na Zabjelu, policija traga za Vujkovićem

21/11/2024

Vijesti
Card banner

Uhapšen Tozaj, u vozilu krio 950.000 eura

20/11/2024

Vijesti
Card banner

Poništena odluka o obustavi postupka protiv Duška Kneževića

20/11/2024

Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.

USA flagUSA Embassy logo