NOVI APEL AKCIJE ZA LJUDSKA PRAVA
HRA: Policijska tortura i ćutanje Adžića stigli do Ujedinjenih Nacija
FOTO: Libertaspress/Savo Prelević
Adžić (desno)
Specijalna izvjestiteljka Ujedinjenih Nacija, Alis Džil Edvards, obaviještena je o problemima u procesuiranju prijava policijske torture u istrazi takozvanih "bombaških napada", o 22 neistražene prijave iznuđivanja iskaza, koje su dijelom potvrđene i fotografijama mučenja koje je objavio Libertas, kao i o upornom odbijanju ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića da suspenduje inspektore protiv kojih se vodi krivični postupak zbog torture, saopštila je danas Akcija za ljudska prava (HRA).
Iz HRA su se prethodno, u julu 2020. godine, oni tvrde, zbog nedjelotvorne istrage prijava torture Jovana Grujičića, Marka Boljevića, Benjamina Mugoše, obratili tadašnjem specijalnom izvjestiocu o tortuti Nilsu Melceru.
"On je u avgustu iste godine, zajedno sa potpredsjednicom Radne grupe za arbitrarno zadržavanje Elinom Štajnerte, uputio ministru vanjskih poslova Crne Gora pismo povodom ovog slučaja i ukazao na potrebu poštovanja relevantnih međunarodnih standarda o zabrani mučenja, slobodi i bezbjednosti ličnosti i zaštiti osoba sa invaliditetom, uključujući psihosocijalni invaliditet. Apelovali su i da se preduzmu sve neophodne mjere kako bi se ponavljanje sličnih povreda spriječilo, ali i utvrdila odgovornost onih koji su te povrede učinili", rekli su iz HRA.
Zatražili su od nove specijalne izvjestiteljke, navode, da i ona uputi pismo Vladi povodom tog slučaja.
"Specijalna izvjestiteljka može da odluči da Vladi i/ili drugim nadležnim državnim organima uputi pismo sa zahtjevom da se izjasne na određene okolnosti u vezi tih prijava. Ako se to dogodi, država će imati rok od 60 dana da na to pismo odgovori. Specijalna izvjestiteljka može da pošalje i hitnu komunikaciju Vladi, ako smatra da bi neku situaciju trebalo riješiti u što kraćem roku", navodi se u saopštenju HRA.
Vlada Crne Gore, kažu, ima obavezu da do 13. maja ove godine obavijesti i Komitet UN protiv mučenja o tome što je preduzeto u posljednjih godinu dana u vezi ovih slučajeva torture.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.