GRUPA ZAPOSLENIH U UMJETNIČKOM SEKTORU FORMIRALA SINDIKALNU ORGANIZACIJU
Pejović: Već 80 članova napustilo Sindikat kulture i prešlo kod nas
FOTO: Slobodni sindikat kulture Crne Gore
Sa osnivačke sjednice
Nezadovoljni načinom na koji ih je zastupao Sindikat kulture Crne Gore, grupa zaposlenih u umjetničkom sektoru formirala je svoju sindikalnu organizaciju - Slobodni sindikat kulture Crne Gore.
"Sindikat je formiran kao rezultat potrebe zaposlenih u djelatnosti kulture za stvaranjem autentičnog granskog sindikata koji će se beskompromisno boriti za unapređenje uslova rada i zaštitu dostojanstva profesije za sve zaposlene u djelatnosti kulture", saopštili su danas iz tog novoosnovanog sindikata.
Novi sindikat je, navode, ukazao povjerenje Uniji slobodnih sindikata Crne Gore kao reprezentativnoj sindikalnoj centrali na nacionalnom nivou, "u čijem okrilju će djelovati i sa kojom će ubuduće strateški graditi put ka ostvarenju svojih programskih ciljeva".
Za predsjednika ovog sindikata jednoglasno je izabran glumac Vukan Pejović.
"Već oko 80 ljudi iz Sindikata kulture Crne Gore je prešlo kod nas, nadam se da će ih biti još. Mi sad svakako sami možemo da zastupamo svoja prava", rekao je Pejović za Libertas.
Pored dosadašnjih sindikalnih organizacija iz djelatnosti kulture koje su djelovale pri Uniji slobodnih sindikata Crne Gore, poput Sindikalne organizacije Crnogorskog narodnog pozorišta, Sindikalne organizacije Muzeji Cetinje, Sindikata Grad teatar Budva, Sindikalne organizacije zaposlenih "Muzeji i galerije“ Budva, navode da su Slobodni sindikat kulture formirale i Sindikalna organizacija Gradsko pozorište Podgorica, Sindikalna organizacija Nikšićko pozorište, Sindikalna organizacija Muzički centar Crne Gore i značajan broj individualnih umjetnika koji su pristupili u individualno članstvo ovog granskog sindikata.
Zaposleni iz umjetničkog sektora su nedavno najavili štrajk ako ne dobiju povećanje koeficienta za obračun zarada.
Članovi novog sindikata su, kažu, usljed nezadovoljstva dosadašnjim radom postojećeg Sindikata kulture i osjećaja diskriminisanosti određenog dijela zaposlenih iz umjetničkog sektora, iskazali svoju odlučnost da se organizuju zbog autentične borbe za očuvanje i unapređenje radnih ekonomskog-socijalnih uslova.
"Sindikat će nastojati da se izbori za veća ulaganja u samu kulturnu djelatnost, umjetnike i stvaraoce, ističući da ulaganje u kulturu ne predstavlja trošak već investiciju koja garantuje bolje, humanije, pravednije i održivije društvo i sistem", navode u saopštenju.
Članovi ovog sindikata će u narednom periodu krenuti u realizaciju planova, a ključna aktivnost če biti dokazivanje reprezentativnosti na granskom nivou.
Iz novog sindikata pozvali su sve zaposlene iz djelatnosti kulture da im se pridruže "u zajedničkoj borbi u kojoj će svaki zaposleni, bez obzira da li je riječ o umjetnicima, stvaraocima, saradnicima ili administrativnim radnicima, imati podjednak tretman i čiji će interesi biti jednako zastupani".
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.