IZVJEŠTAJ MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Crna Gora popustljiva prema nasilnicima nad ženama
FOTO: Amnesty International
Nekažnjavanje ratnih zločina, torture i napada na novinare i dalje je glavni problem u Crnoj Gori, navodi se u izvještaju Međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava "Amnesty International" za 2022/23. godinu.
U tom periodu, navodi se u izvještaju, dvije žene su ubili njihovi bivši ili sadašnji partneri.
"Jedna od njih je, kada je hospitalizovana, prijavila nasilje svog muža. Komitet Ujedinjenih Nacija protiv torture je ispitivao zbog čega Crna Gora ima nizak broj procesuiranih slučajeva i popustljiv odnos kada je u pitanju problem nasilja u porodici", navodi se u izvještaju u kojem ukazuju da "žene trpe mizoginiju, uključujući i mizoginiju upućenu od državnih službenika"..
Upozorili su i na diskriminaciju protiv LGBTQ+ zajednice, Roma i Egipćana.
"Vlada Crne Gore nije uspjela da, nakon usvajanja Zakona o istopolnim zajednicama, te propise sprovede i kod parova koji su stupili u građansku zajednicu u nekoj od drugih zemalja prije nego je usvojen ovaj zakon", piše u izvještaju.
Brojni su, navode, napadi na prostorije NVO sektora koji se bori za prava LGBTQ+ zajednice.
Pozivajući se na podatke Agencije Ujedinjenih Nacija za izbjeglice, "Amnesty International" je u izvještaju napisao da skoro 500 Roma i Egipćana sa Kosova, od kojih je 250 romske djece rođenih u Crnoj Gori, nijesu dobili potrebnu dokumentaciju za ostvarivanje osnovnih socijalnih i ekonomskih prava.
U Crnoj Gori se, navode, od skoro sedam hiljada izbjeglica i migranata, samo dva odsto njih prijavilo za azil. Većini je, prema Komitetu protiv torture, odbijen azil.
Ovaj projekat finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.